Poslanci kontrolního výboru zjistili v Česku „znepokojivé případy nesrovnalostí“ 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Delegace šesti poslanců v pátek zakončila svou návštěvu ČR, která reagovala na zprávy o možných nesrovnalostech v distribuci finančních prostředků EU.

Monika Hohlmeierová (EPP, DE) po skončení mise do České republiky jménem šestičlenné delegace uvedla:

„V rámci této návštěvy pro nás bylo stěžejní vyslechnout všechny strany, abychom získali nezaujatý pohled na věc. Evropský parlament totiž nemůže vykonávat svou pravomoc rozpočtové kontroly pouze na základě předpokladů, dojmů a zpráv ze sdělovacích prostředků.“

„V průběhu naší cesty jsme viděli vynikající příklad toho, jak mohou být finanční prostředky EU dobře využívány na špičkové výzkumné projekty s evropskou přidanou hodnotou. Na druhou stranu jsme také od drobných zemědělců slyšeli, že v každodenní realitě jdou evropské dotace zemědělským holdingům, které získávají více dotací pro jedinou společnost.“

„Také jsme se dotazovali těch, kdo kontrolují rozdělování finančních prostředků z EU v České republice, na to, jak jsou prováděny předpisy EU i ČR týkající se střetu zájmů a jak jsou určováni koneční příjemci evropských dotací.

„V neposlední řadě jsme také vyslechli znepokojivé zprávy od občanské společnosti ohledně nesrovnalostí při využívání unijních fondů v České republice. Tímto však práce Výboru pro rozpočtovou kontrolu nekončí. Budeme i nadále shromažďovat podstatné informace od všech aktérů. Zajistíme, aby se dostaly k příslušným úřadům v případě, že by naznačovaly možné zneužití finančních prostředků, kterými do rozpočtu EU přispívají evropští daňoví poplatníci, včetně těch v České republice,“ uzavřela.

Členové delegace

- Monika HOHLMEIEROVÁ (EPP, DE), předsedkyně výboru CONT (vystupuje jménem delegace EP)

- Tomáš ZDECHOVSKÝ (EPP, CZ)

- Sándor RÓNAI (S&D, HU)

- Lara WOLTERSOVÁ (S&D, NL)

- Daniel FREUND (Greens, DE)

Delegaci doprovází poslanec Evropského parlamentu Mikuláš PEKSA (Greens, CZ) a Tony MURPHY, člen Evropského účetního dvora.

Program návštěvy

Poslanci se během zjišťovací mise setkali s investigativními novináři, zástupci nevládních organizací i Asociací soukromého zemědělství ČR i s dočasnou komisí Senátu PČR k návrhům auditních zpráv.

Hovořili rovněž se zástupci ministerstev odpovědných za správu a rozdělování finančních prostředků EU, včetně náměstkyně ministryně financí L. Dupákové, náměstka ministra zemědělství J. Šíra, generálního ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu M. Šebestyána a ředitelky odboru evropských záležitostí Ministerstva pro místní rozvoj D. Grabmüllerové.

Setkali se také se státní tajemnicí pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR M. Hrdinkovou a prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu M. Kalou.

Poslanci navštívili Laserové centrum ELI Beamlines, které bylo spolufinancováno EU.

Další kroky

V návaznosti na zjišťovací misi v Česku vypracuje delegace zprávu, která bude obsahovat doporučení a bude veřejně dostupná.

Zjištění poslanců Výboru pro rozpočtovou kontrolu budou podkladem pro usnesení Evropského parlamentu, které má být přijato na štrasburském plénu v polovině března (bude potvrzeno). Usnesení bude vyústěním rozpravy pléna o možném střetu zájmů českého premiéra, která proběhla v lednu 2020 (videozáznam).

Na plenárním zasedání na přelomu března a dubna přijme Evropský parlament rozhodnutí o udělení absolutoria za plnění rozpočtu Evropské unie. V návrhu zprávy, který přijal Výbor pro rozpočtovou kontrolu, vyjádřili poslanci obavy ohledně situace v České republice.

Souvislosti

Výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT) je hlavním výborem zodpovědným za kontrolu využívání prostředků z rozpočtu EU. Boj proti podvodům, nesrovnalostem a střetu zájmů v rámci rozdělování finančních prostředků EU je pro členy výboru CONT dlouhodobou prioritou. Již dříve se uskutečnily mise s cílem dohlédnout na mechanismy spojené s distribucí finančních prostředků EU či vyšetřit nahlášené nesrovnalosti na Slovensku, v Albánii, Řecku a dalších zemích.

Předchozí mise výboru CONT do České republiky se uskutečnila ve dnech 26. a 27. března 2014 a výsledkem byla řada doporučení, která se týkala mj. prevence střetu zájmů – zprávu naleznete zde.