Nový koronavirus: Poslanci vyzývají k solidaritě v rámci EU 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • ocenění práce zdravotníků bojujících s novým koronavirem 
  • zpřístupnění testovacích souprav, masek a dýchacích přístrojů členským státům 
  • navýšení prostředků na společný výzkum zaměřený na zastavení šíření nákazy 
Evropští poslanci chtějí navýšit rozpočet na výzkum koronavirus ©JHDT Productions/Adobe Stock  

Opatření na zpomalení šíření nákazy COVID-19 v Evropě byla v úterý předmětem rozpravy poslanců se zástupci Evropské komise a chorvatského předsednictví v Radě (ministrů) EU.

COVID-19 se stal rychle postupujícím a stále závažnějším zdravotním rizikem, které ohrožuje naše občany, naši společnost a naši ekonomiku, uvedla komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová. Členské státy se podle ní musí zaměřit na opatření, která zpomalí šíření virusu. Ta by měla systémům zdravotní péče ulehčit zvládání náporu pacientů a zároveň minimalizovat negativní dopady nákazy na ekonomiku a společenský život, dodala komisařka.

Mnozí lídři poslaneckých klubů vyjádřili soucit osobám, které šířící se nákaza postihla. Ocenili také práci zdravotníků, kteří se starají o pacienty nakažené novým virem.

Mnoho řečníků zdůraznilo potřebu solidarity mezi členskými státy EU a vyzvalo k navýšení objemu finančních prostředků na výzkum koronaviru. Nezbytné zdravotnické pomůcky a přístroje, včetně testovacích souprav, masek či respiračních přístrojů, by podle nich měly být vyráběny v EU a zpřístupněny všem členským státům.

Někteří poslanci se také v souvislosti se šířící se nákazou dožadovali systému společného evropského posuzování rizik, jehož výsledkem by měl být stejný soubor opatření uplatňovaný na různé oblasti se stejnou úrovní rizika. V plénu také zazněly výzvy k vytvoření společných pravidel pro vstup do schengenského prostoru.

Videozáznam celé rozpravy je k dispozici zde, vystoupení jednotlivých řečníků naleznete zde.