Sdílet tuto stránku: 

  • podpora návrhu EK na navýšení prostředků na výzkum nového koronaviru 
  • větší podpora výzkumu znamená lepší připravenost na podobné krize v budoucnu 
Výzkumník při práci v laboratoři – ©Vectorfusionart/AdobeStock  

Opatření reagující na současnou krizi by měla být doplněna dlouhodobým závazkem investovat více prostředků do výzkumu, prohlásil v pátek zpravodaj EP pro program Horizont Evropa Ch. Ehler.

„Tleskáme opatřením, která představila komisařka [pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež Mariya] Gabrielová, a vyčlenění téměř 140 milionů eur na boj proti nákaze COVID-19. Komise velmi rychle spustila zvláštní výzvu k vyjádření zájmu v rámci programu Horizont 2020 a zapojila relevantní účastníky do Iniciativy pro inovativní léčiva (IMI), která spočívá v partnerství veřejného a soukromého sektoru,“ uvedl zpravodaj EP pro program Horizont Evropa Christian Ehler (EPP, DE).

„Nyní musíme začít přemýšlet dopředu, abychom byli lépe připraveni na budoucnost. Výzkum a vývoj jednoznačně sehrávají důležitou roli při zvládání globálních výzev. To je další důvod k podpoře našeho návrhu na vyčlenění 120 miliard eur na program Horizont Evropa,“ dodal Ehler.

Zkouška schopnosti spolupracovat v době krize

„Naše úsilí se soustředí na zdravotní krizi, kterou způsobil COVID-19. Teď je nejvyšší prioritou zastavení šíření virusu. V zákulisí probíhají na plné obrátky výzkumné práce na vývoji léku a vakcíny. Mimořádná míra nakažlivosti viru by nám měla připomínat, že náš propojený svět se výrazně zmenšil a že společná a mezi státy koordinovaná reakce je jedinou cestou, jak se s touto krizí vypořádat,“ uvedl poslanec Ehler.

„Tato krize je na jedné straně zkouškou naší schopnosti spolupracovat v krizové situaci a na straně druhé je testem toho, zda dokážeme zůstat věrni našim dlouhodobým cílům,“ prohlásil.

„Až tato krize skončí, musíme se okamžitě připravit na další. To znamená investovat více do výzkumu a zajistit, aby se programy jako Horizont Evropa nestaly rukojmím krátkodobých sporů členských států,“ dodal Christian Ehler.

COVID-19: Financování výzkumu prostřednictvím Iniciativy pro inovativní léčiva

Iniciativa pro inovativní léčiva (IMI), která je partnerstvím veřejného a soukromého sektoru, konkrétně mezi Evropskou komisí a evropským farmaceutickým průmyslem, zveřejnila na začátku března zrychlenou výzvu k předložení návrhů výzkumných projektů zaměřených na léčbu a diagnostiku nákazy COVID-19. Na podporu výzkumu prostřednictvím IMI bude z programu Horizont 2020 poskytnuto až 45 milionů eur.

Tato výzva je součástí koordinované reakce EU na hrozbu, kterou COVID-19 pro veřejné zdraví představuje, a doplňuje rozpočet mimořádného financování výzkumu nového koronaviru z programu Horizont 2020 z konce letošního ledna.

Podrobnější informace týkají se výzvy IMI jsou k dispozici zde. Přehled opatření EU zaměřených na výzkum nákazy COVID-29 je k dispozici zde.