Budoucnost EU v sázce: Poslanci celkově přivítali návrhy Komise k balíčku obnovy 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci diskutovali s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou a se zástupkyní Rady Nikolinou Brnjacovou o plánu obnovy EU. ©EP/DLL  

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poslancům ve středu představila přepracovaný návrh dlouhodobého rozpočtu EU a plán hospodářské obnovy Unie ve výši 750 miliard eur.

Prohlášení jednotlivých řečníků jsou k dispozici po kliknutí na jejich jména.


Balíček opatření na obnovu Unie je zaměřený na budoucí generace, zdůraznila během plenární rozpravy šéfka exekutivy EU Ursula von der Leyenová. Státní tajemnice chorvatského ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Nikolina Brnjacová, která v plénu vystoupila jménem předsednictví Rady EU, se zavázala intenzivně pracovat na dosažení dohody členských států a Parlamentu na novém ozdravném balíčku.


„Evropská solidarita je zpět a my pro Unii otevíráme novou kapitolu,“ řekl Manfred Weber (EPP, DE). Nové finanční prostředky podle něj musí být vynaloženy na nové myšlenky, ne na staré problémy Evropy. „Solidarita jde ruku v ruce se zodpovědností,“ a proto musí být dopředu jasné, jak se poskytnuté prostředky splatí, zdůraznil. V této souvislosti vyzdvihl potřebu nových vlastních zdrojů financování EU, na kterém by se měli podílet i digitální giganti.


Iratxe García Perezová (S&D, ES) poděkovala Ursule von der Leyenové za ambiciózní návrh plánu obnovy a za dání Evropskému parlamentu „roli, která mu náleží“ při jeho konceptu. V sázce je přežití evropského projektu, a proto by Rada měla přijmout nový Víceletý finanční rámec kvalifikovanou většinou, aby se Unie nestala „rukojmím čtyř členských států, které upřednostňují národní reakci nad evropskou“.


„Jde o zásadní změnu, která nemá v historii Evropy obdobu,“ prohlásil Dacian Cioloș (Renew, RO). „Víceletý finanční rámec a plán obnovy se musí zaměřit na budoucnost“, ve které budou základními kameny Zelená dohoda a digitální agenda, uvedl. „Můžeme nesouhlasit s některými detaily, ale tento přístup vítám“, uvedl a poté připomněl členským státům, že „EU není bankomat“ a že „solidarita vychází z hodnot“.


Jörg Meurhen (ID, DE) odmítl navrhovaný balíček jako „úplně špatný a nesmyslný“. Návrh podle něj nemá řádný právní základ ani ekonomický smysl a je nezodpovědný. Dodal, že Komise chce utrácet peníze „jakoby zítřek neexistoval“ a zdůraznil, že cena je pro evropské daňové poplatníky příliš vysoká.


Ska Kellerová (Greens/EFA, DE) prohlásila: „Nesmíme opakovat velké chyby z minulosti a vnucovat zemím úsporná opatření a ideologii slepého trhu. Místo toho musíme zajistit, aby byly peníze vhodně investovány do projektů, které přinesou dlouhodobý užitek a pomůžou vytvořit pracovní místa a zachránit jedinou planetu, kterou máme.“


Johan van Overtveldt (ECR, BE) řekl: „Pokud umožníme půjčky a granty, musí existovat jasné podmínky. Peníze musí jít tam, kde jsou nejvíce potřeba, a pro naše podniky musí být vytvořeny ochranné mechanismy. Lidé, kteří pracují a šetří, by neměly tyto programy platit.“


„Místo jasného distancování se od minulých dogmat“ se plán obnovy zastavil „na půl cesty“, uvedla Manon Aubryová (GUE/NGL, FR). Přivítala nové návrhy v oblasti vlastních zdrojů financování EU a vyzvala ke zrušení krizových dluhů, k zavedení přímých neterminovaných půjček členským státům a podmínění veřejné podpory sociálními aspekty.


Evropská komise předložila i přepracovanou verzi svého pracovního programu na letošní rok, která se prioritně zaměřuje na opatření na podporu obnovy a posílení EU.


Další postup

Parlament a Rada budou v nejbližších týdnech diskutovat o nových návrzích Komise a během následných jednání rozhodnou o jejich konečném znění.


Postup: Prohlášení Rady a Komise s rozpravou