Angela Merkelová představila Parlamentu priority německého předsednictví EU 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Rozprava s kancléřkou Angelou Merkelovou  

Poslanci diskutovali s kancléřkou Angelou Merkelovou a předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou o strategii a cílech šestiměsíčního německého předsednictví EU.

Německé předsednictví EU, jehož mottem je „Společně pro obnovu Evropy“, je pevně rozhodnuté hledat řešení pro obrovské výzvy související s pandemií covid-19, uvedla ve svém projevu Angela Merkelová. Pokud chce Unie ze současné krize vyjít jednotná a silná, musí se podle německé kancléřky zaměřit na pět oblastí: základní práva, solidaritu a soudržnost, klimatickou změnu, digitalizaci a roli Evropy ve světě.

„Německo je připravené projevit mimořádnou míru solidarity zaměřenou na vybudování ekologické, inovativní, udržitelné, více digitální a konkurenceschopnější Evropy,“ zdůraznila kancléřka. „Evropa je schopná dosáhnout velkých věcí, pokud budeme pracovat společně a budeme solidární,“ dodala Angela Merkelová.

Celý projev kancléřky Angely Merkelové je k dispozici zde.

Reakce předsedkyně Evropské komise a představitelů politických skupin

Prohlášení jednotlivých řečníků si můžete poslechnout ze záznamu po kliknutí na jejich jména.

Výzvy, před kterými všichni stojíme, by jen stěží mohly být výjimečnější,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Můžeme z nich však vyjít silnější díky balíčku obnovy EU pro další generace. Německo si jako motto svého předsednictví vybralo slovo: společně. Právě to je motorem naší Unie,“ zdůraznila. Šéfka Komise také upozornila, že Evropa potřebuje nový dlouhodobý rozpočet i balíček obnovy EU pro další generace. Komise udělá všechno, co bude v jejich sílách, aby dosáhla dohody jak na víceletém finančním rámci, tak na balíčku obnovy,“ dodala Ursula von den Leyenová.

Manfred Weber (EPP, DE) řekl, že se EU potácí od krize ke krizi kvůli strachu. „Strach je nepřítelem solidarity, budoucnosti a svobody.“ Očekávání od německého předsednictví jsou velká, zdůraznil a dodal: „EU teď potřebuje odvahu projevit solidaritu. Řešení pro fond obnovy potřebujeme ještě tento měsíc. (...) „Žádná komunita nemůže přežít bez ducha komunity. Pro nás je to jednoduše evropský způsob života.“

Iratxe García Perezová (S&D, ES) nabídla německému předsednictví spolupráci, aby „bok po boku“ ve prospěch občanů překonali rozdělení Evropy na sever a jih či východ a západ. „Musíme dokázat, že je možné vytvořit spravedlivější a udržitelnější společnost, která myslí na životní prostředí a budoucí generace (...), chrání pracovníky, cení si rozmanitosti hodnot a solidárně zvládá příliv migrace,“ dodala.

„Aktuální prioritou musí být přijetí plánu obnovy a nového víceletého finančního rámce,“ řekl Dacian Ciolos (Renew, RO). „Evropu budujeme na projektu, vizi a silných hodnotách,“ zdůraznil a dodal: „Je nejvyšší čas, abychom dodržováním zásad právního státu podmínili čerpání z fondů EU. Politická příležitost tady je. Využijme ji na tento bezprecedentní balíček.“

Jörg Meuthen (ID, DE) kritizoval německou kancléřku za ignoraci a ideologičnost. „Podvádíte evropskou myšlenku a ohrožujete budoucí generace,“ prohlásil v souvislosti se Zelenou dohodou a fondem obnovy. „Vaše pojetí solidarity je absurdní,“ dodal.

Ska Kellerová (Greens/EFA, DE) prohlásila, že EU by měla přistupovat ke klimatické změně se stejnou rozhodností, s jakou přistupuje k boji proti nákaze covid-19. „Musíme překonat krizi způsobenou koronavirem a vyhnout se klimatické krizi,“ zdůraznila. Německé předsednictví může v této oblasti výrazně pomoci například při projednávání ambiciózního právního předpisu v oblasti klimatické změny, který by vyžadoval snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 65 %, dodala.

Rafaele Fitto (ECR, IT) prohlásil, že dosavadní reakce EU na pandemii byla „pomalá, nepříliš efektivní a bez skutečné solidarity“. Německo by mělo potlačit sobeckost a obnovit původního ducha EU tím, že se vyvaruje minulých chyb. „Musíme obnovit ekonomiku, zavést příznivější obchodní politiky a znovu nastartovat jednotný trh,“ dodal.

Martin Schirdewan (GUE/NGL, DE) připomenul škodlivost politiky úsporných opatření z dob finanční krize a požádal Angelu Merkelovou, aby tuto chybu neopakovala. Německé předsednictví zároveň vyzval, aby v zájmu transparentnosti zveřejnilo protokoly Rady a přestalo blokovat návrhy v oblasti digitální daně pro velké společnosti.

Reakci německé kancléřky Merkelové na projevy představitelů jednotlivých poslaneckých klubů můžete zhlédnout ze záznamu zde.

Videozáznam celé rozpravy je k dispozici zde.

Postup: Prohlášení Rady a Komise s rozpravou