Sacharovova cena za rok 2020 byla udělena běloruské demokratické opozici 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Demokratická opozice v Bělorusku od srpna protestuje proti brutálnímu režimu ©Nadia Buzhan/Nasha Niva  

Demokratická opozice v Bělorusku získala Sacharovovu cenu za svobodu myšlení za rok 2020.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli oznámil laureáty ceny ve čtvrtek v poledne na plénu EP v Bruselu. O tom, kdo Sacharovovu cenu získá, rozhoduje Konference předsedů, tedy předseda EP a předsedové politických skupin.


„Dovolte mi poblahopřát představitelům běloruské demokratické opozice za jejich odvahu, nezdolnost a odhodlání. I přesto, že stojí tváří v tvář mnohem silnějšímu protivníkovi, protestující mají na své straně něco, co hrubá síla nikdy nemůže porazit - a to je pravda. Mým poselstvím pro vás, milí laureáti, je zůstat silnými a nevzdávat svůj boj. Vězte, že stojíme za vámi.“ prohlásil předseda Sassoli po vyhlášení výsledků.


„Chtěl bych se také vyjádřit k nedávnému zabití jednoho z letošních finalistů, pana Arnolda Joaquína Morazána Eraza, který je součástí skupiny environmentálních aktivistů Guapinol. Členové této skupiny byli uvěznění za účast na poklidných protestech proti těžbě oxidu železitého v Hondurasu. Je bezpodmínečně nutné, aby bylo v tomto případě zahájeno okamžité, důvěryhodné a nezávislé vyšetřování. Odpovědné osoby za své činy musí nést odpovědnost.“, dodal.


Protest proti brutálnímu režimu


Demokratická opozice v Bělorusku je zastoupena Koordinační radou, která vznikla na základě iniciativy několika statečných žen a významných osobností politické a občanské společnosti. O vítězích letošního ročníku, stejně tak jako o dalších finalistech se více dozvíte zde.


Bělorusko se nachází uprostřed politické krize od sporných prezidentských voleb ze dne 9. srpna, které vedly k povstání proti autoritářskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi a následnému brutálnímu zákroku režimu proti demonstrantům.


Slavnostní předání Sacharovovy ceny se uskuteční 16. prosince.


Ve středu přijal Evropský parlament také nová doporučení požadující komplexní přezkum vztahů Evropské unie s Běloruskem. Více se o těchto doporučeních dočtete zde.


Souvislosti


Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, pojmenovanou na počest sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament pravidelně již od roku 1988. Cena je udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a základní svobody. S udělením Sacharovovy ceny je spojen finanční příspěvek ve výši 50 000 EUR, prostřednictvím kterého poskytuje EU podporu laureátům a pomáhá jim v jejich činnosti.


Laureátem Sacharovovy ceny za rok 2019 byl ekonom Ilham Tohti, bojující za práva ujgurské menšiny v Číně.