Rusko: EP odsoudil demonstraci vojenské síly, útok v Česku a uvěznění Navalného 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • cena za ruskou invazi na Ukrajinu by byla vysoká 
  • plná podpora České republiky v diplomatické roztržce s Ruskem  
  • odpovědnost Vladimíra Putina za osud Alexeje Navalného  
Poslanci připomínají, že ruské orgány a prezident Putin nesou plnou odpovědnost za stav Alexeje Navalného. ©AFP/Kirill KUDRYAVTSEV  

Evropský parlament je hluboce znepokojen nedávným posílením ruské vojenské přítomnosti na hranicích s Ukrajinou a odhalením v souvislosti s úlohou ruských agentů při výbuchu v Česku.

Nelegislativní usnesení, které ve čtvrtek poměrem hlasů 569 (pro): 67 (proti): 46 (zdrželo se hlasování) schválil Evropský parlament, potvrzuje, že poslanci jsou velmi znepokojeni nedávným posílením ruských vojenských kapacit v blízkosti hranic s Ukrajinou a nezákonně okupovaném Krymu.

Pokud by nárůst vojenské přítomnosti vedl k ruské invazi na Ukrajinu, musí EU podle poslanců dát jasně najevo, že cena za takové porušení mezinárodního práva a norem by byla velmi vysoká. Za těchto okolností by byl okamžitě zastaven dovoz ropy a zemního plynu z Ruska do EU, Rusko by bylo vyloučeno z platebního systému SWIFT a veškerý majetek oligarchů blízkých ruským orgánům a jejich rodin v EU by měl být zmrazen a jejich víza zrušena, uvádí se v usnesení.

Ruská agrese v Česku

Parlament se rovněž vyjádřil ke zjištěním, podle kterých byli za výbuch zbrojního skladu ve Vrběticích v České republice v roce 2014 zodpovědní pachatelé z řad ruských zpravodajských služeb. Poslanci tento čin, při kterém zahynuli dva čeští občané, důrazně odsoudili a označili jej za neakceptovatelný nepřátelský akt.

Parlament vyjádřil občanům a orgánům České republiky hlubokou solidaritu v souvislosti s tímto útokem, ale také s neopodstatněným vyhoštěním 20 českých diplomatů z Ruska. Poslanci zároveň zdůraznili, že EU stojí pevně za Českou republikou v diplomatickém sporu s Ruskou federací a vyzvali vlády členských států Unie, aby přistoupily ke koordinovanému vyhoštění ruských diplomatů.

Stav Alexeje Navalného

Parlament zopakoval svou výzvu k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, jehož odsouzení bylo podle poslanců politicky motivované a v rozporu s mezinárodními závazky Ruska v oblasti lidských práv. Usnesení současně připomíná ruským orgánům a zejména pak prezidentu Vladimíru Putinovi, že nesou plnou odpovědnost za život a tělesnou integritu Alexeje Navalného a že musí přijmout veškerá nezbytná opatření na ochranu jeho tělesného a duševního zdraví.

Schválený text usnesení bude brzy k dispozici zde (zvolte datum 29. 4. 2021).