Střet zájmů a zneužití finančních prostředků EU: Případ českého premiéra Babiše 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci ve středu diskutovali se zástupci Rady a Komise o zjištěních v souvislosti s porušením pravidel o střetu zájmů týkajících se českého premiéra Andreje Babiše.

V diskusi se poslanci vyjádřili k nedávným závěrům auditu Evropské komise týkajícího se střetu zájmů Andreje Babiše v období 2014-2020 a uvedli, že rozsah, v jakém se oligarchické struktury v Česku rozšířily, je „nepřijatelný“ a že je třeba získat příslušné finanční prostředky zpět. Jiní uvedli, že by tato otázka neměla být použita jako záminka pro posílení pravomocí EU, a někteří zdůraznili, že doporučení auditu se nyní implementují.

Zatímco portugalský ministr Augusto Santos Silva, zastupující Radu (ministrů) EU, uvedl, že se Rada nemůže k takovýmto konkrétním případům vyjádřit, komisař Johannes Hahn informoval poslance, že na žádnou z operací, jichž se tento audit týká, dosud nebyly vykázány žádné výdaje, a že proto rozpočet EU „byl a zůstává plně chráněn“. Další kroky budou záviset na pokroku, kterého české orgány dosáhnou při plnění zbývajících doporučení, dodal komisař Hahn.

Na plenární rozpravu naváže usnesení, které bude předmětem hlasování na červnovém plenárním zasedání.

Záznam celé rozpravy i vystoupení jednotlivých řečníků jsou k dispozici zde.

Souvislosti

Audit Komise potvrdil, že Andrej Babiš jako předseda vlády měl vliv na přidělování dotací EU agrochemickému konglomerátu Agrofert, který sám založil. Komise tak potvrdila obavy, které poslanci v posledních letech opakovaně vyjadřovali.

V letech 2018, 2019 a 2020 přijal Evropský parlament usnesení poukazující na zneužívání zemědělských fondů EU v České republice a na možný střet zájmů premiéra Babiše. Poslanci vyzvali k přijetí přísnějších opatření na ochranu finančních prostředků EU, včetně zavedení kontrolního mechanismu pro řešení otázek spojených se střetem zájmů a k posílení transparentnosti v oblasti konečných příjemců prostředků EU. V současné době žádný právní předpis EU neukládá členským státům povinnost zveřejňovat jména konečných příjemců dotací z rozpočtu EU.