Únos letadla: Evropský parlament žádá další sankce vůči běloruskému režimu 

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Ostré odsouzení zadržení novináře Ramana Prataseviče a Sofie Sapegové  
  • Únos letadla běloruskými orgány označen za akt státního terorismu  
  • Výzva k posílení sankcí vůči běloruskému režimu  
  • Pozastavení účasti Běloruska na mezinárodních sportovních akcích  
Parlament požaduje okamžité a bezpodmínečné propuštění běloruského novináře Ramana Prataseviče a Sofie Sapegové ©AP/Sergei Grits  

EU by měla rozšířit sankce proti běloruskému režimu i na osoby, které se podílely na nuceném přistání letadla společnosti Ryanair v Minsku a zadržení novináře Ramana Prataseviče.

Vyplývá to z nelegislativního usnesení, které ve čtvrtek poměrem hlasů 626 (pro): 16 (proti): 36 (zdrželo se hlasování) schválil Evropský parlament. Poslanci prostřednictvím usnesení ostře odsoudili únos letadla společnosti Ryanair ze dne 23. května jako akt státního terorismu a vyzvali k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Ramana Prataseviče a Sofie Sapegové, jakož i všech ostatních politických vězňů zadržovaných v Bělorusku.

Rozšíření sankčního seznamu EU

Usnesení vyzývá Radu, aby co nejdříve uvalila sankce na osoby a subjekty v Bělorusku, které se podílely na nuceném přistání letadla společnosti Ryanair a zadržení Ramana Prataseviče a Sofie Sapegové na jeho palubě.

Členské státy EU by měly s maximální naléhavostí přistoupit k přijetí dalšího balíku sankcí proti jednotlivcům a subjektům, kteří se účastnili nebo se podíleli na loňských volebních podvodech či následném porušování lidských práv v Bělorusku, uvádí se v usnesení. Sankcionováni by podle poslanců měli být státní zástupci, soudci a zaměstnanci donucovacích orgánů, kteří se podílejí na represích, jakož i agenti, kteří pro režim pracují v oblasti propagandy, médií, dezinformací, či jednotlivci podporující režim, jako je Marat Markov, který 2. června uskutečnil rozhovor s Ramanem Pratasevičem ve státní televizi ONT.

Parlament také požaduje urychlené přijetí hospodářských a odvětvových sankcí zaměřených na klíčové běloruské podniky zpracovávající surovou ropu a ropné produkty, hydroxid draselný, ocel a na podniky dřevozpracujícího průmyslu. Finanční podpora musí být běloruskému režimu striktně odepřena, jakékoli nové úvěrové linky běloruským bankám odmítnuty a jakékoliv investice do infrastrukturních projektů nebo hospodářských podniků v Bělorusku zastaveny, uvádí se v usnesení. Poslanci se zasazují i za opatření, která evropským finančním institucím zabrání nabývat dluhopisy nebo jakékoliv jiné finanční nástroje vydané běloruskou vládou a přidruženými veřejnými institucemi.

Pozastavení účasti Běloruska na mezinárodních sportovních akcích

Usnesení vyzývá k pozastavení členství Běloruska v mezinárodních sportovních organizacích a jeho účasti na mezinárodních sportovních akcích, včetně evropských a světových šampionátů a olympijských her v Tokiu. Poslanci také požádali Unii evropských fotbalových asociací (UEFA), aby běloruské státní televizi TVR odebrala vysílací práva na fotbalový turnaj EURO 2020 a bezplatně je přidělila nezávislé televizi Belsat.

Usnesení se zabývá i dalšími aspekty vztahů mezi EU a Běloruskem. Schválený text v plném znění bude k dispozici zde.

Pokračující systematické zásahy vůči demonstrantům a porušování lidských práv v Bělorusku byly v úterý, 8. června, předmětem samostatné plenární rozpravy se šéfem diplomacie EU Josepem Borrellem. Videozáznam celé rozpravy je k dispozici zde, výňatky z ní jsou k dispozici zde.


Typ dokumentu: Nelegislativní usnesení