Národní plány obnovy: historická příležitost pro dlouhodobý udržitelný růst  

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Zaměření plánů zejména na ekologickou a digitální transformaci  
  • Spravedlivé rozdělení prostředků mezi různá odvětví, společnost a budoucí generace  
  • Odmítnutí politických ústupků, které by oslabovaly požadavky a cíle  
  • Projekty a opatření nesmí být v rozporu s hodnotami EU  

Národní plány obnovy musí v plné míře splňovat dohodnuté požadavky a cíle zaměřené na spravedlivý a environmentálně pozitivní růst a digitální transformaci.

Vyplývá to z nelegislativního usnesení k průběžnému posuzování národních plánů pro oživení a odolnost, které ve čtvrtek poměrem hlasů 514 (pro): 163 (proti): 9 (zdrželo se hlasování) schválil Evropský parlament. Národní plány k 8. červnu předložilo 23 členských států EU.

Nástroj pro oživení a odolnost představuje podle poslanců historický nástroj EU, který má členským státům pomoct zmírnit hospodářský a sociální vliv pandemie covid-19, ale také pomoct zajistit dlouhodobou prosperitu a spravedlivé rozložení růstu. Parlament v této souvislosti vyzval Evropskou komisi, aby schválila pouze plány, které v plné míře splňují cíle nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost, a aby nedělala v této věci žádné politické ústupky.

Nejdůležitější oblasti: klima a digitální transformace

Poslanci žádají Komisi, aby pečlivě posoudila, zda každý národní plán pro oživení a odolnost účinně přispívá ke všem šesti pilířům uvedeným v článku 3 nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost: zelená transformace, digitální transformace, konkurenceschopnost, sociální soudržnost, genderová rovnost, připravenost na krize a schopnost institucí reagovat na ně, budoucí generace včetně vzdělávání a zkušeností.

Národní plány by měly vyčlenit minimálně 37 % výdajů na cíle v oblasti ochrany životního prostředí a biodiverzity, zdůraznili poslanci. Zasadili se též za respektování zásady „významně nepoškozovat“, která je podle nich klíčovým nástrojem na podporu zelené transformace.

Zákonodárci také zdůraznili, že pětina rozpočtu věnovaná digitální transformaci se musí zaměřit i na řešení bezpečnostních problémů, zohlednit strategické zájmy Unie a investovat do digitální infrastruktury.

Spravedlivý růst v celé EU

Finanční prostředky musí být spravedlivě rozděleny mezi různé sektory a společnost, a nezapomínat přitom i na budoucí generace a genderovou rovnost, aby byl účinek plánů obnovy co největší, uvádí se v usnesení. Poslanci odmítají praxi opětovného předkládaní zdánlivě přepracovaných projektů bez skutečné přidané hodnoty a zdůrazňují, že veškeré reformy a investice musí být spojeny s milníky, cíli a kalkulací nákladů, které budou relevantní, jasné, podrobné a náležitě monitorované pomocí společných ukazovatelů. Taková opatření by měly pomoct předcházet a odhalovat korupci, podvody a střety zájmů při využívaní prostředků na podporu oživení a odolnosti, dodávají poslanci.

Usnesení také zmiňuje nařízení podmiňující přístup k prostředkům EU dodržováním zásad o právním státu. Poslanci v této souvislosti zdůrazňují, že žádný projekt v rámci národních plánů obnovy nemůže být v rozporu s hodnotami EU. Prosazují také, aby byly plány obnovy vykonávány a monitorovány ve spolupráci s občanskou společností, sociálními partnery a místními a regionálními orgány s cílem více zapojit do tohoto procesu přijímatele a posílit transparentnost samotných plánů.

Souvislosti

Parlament prostřednictvím usnesení z 20. května vyzval k posílení demokratického dohledu nad národními strategiemi obnovy a prováděním Nástroje pro podporu oživení a odolnosti, tedy balíčku hospodářských stimulů, který by měl členským státům EU pomoct vypořádat se s následky pandemie onemocnění covid-19.


Typ dokumentu: Nelegislativní usnesení