Sacharovova cena za rok 2021 byla udělena Alexeji Navalnému  

Tisková zpráva 
Plenární zasedání 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Alexej Navalnyj je protikorupční aktivista a hlavní politický odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina.  

Ruský opoziční politik a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj se stal letošním laureátem Sacharovovy ceny Evropského parlamentu za svobodu myšlení.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Heidi Hautalová oznámila letošního laureáta ve středu odpoledne na plenárním zasedání EP ve Štrasburku. O tom, kdo Sacharovovu cenu získá, rozhoduje Konference předsedů, tedy předseda EP a předsedové politických skupin.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli při této příležitosti uvedl: „Parlament vybral Alexeje Navalného jako letošního vítěze Sacharovovy ceny. Navalnyj vedl důsledný protikorupční boj proti režimu Vladimíra Putina a prostřednictvím své politické kampaně a sociálních sítí odhalil případy zneužití a mobilizoval podporu milionů lidí po celém Rusku. Za své činy byl otráven a uvězněn.“

„Udělením Sacharovovy ceny Alexeji Navalnému uznáváme jeho nesmírnou osobní statečnost a znovu zdůrazňujeme neochvějnou podporu Evropského parlamentu pro jeho okamžité propuštění,“ dodal předseda EP Sassoli.

Místopředsedkyně EP Heidi Hautalová uvedla: „Letos byla Sacharovova cena za svobodu myšlení udělena zastánci změny. Alexej Navalnyj prokázal velkou odvahu ve svých pokusech obnovit svobodu volby pro ruské občany. Po mnoho let bojoval za lidská práva a základní svobody ve své zemi. To ho stálo nejenom jeho svobodu, ale téměř i život. Jménem Evropského parlamentu vyzývám k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění“.

„Evropský parlament dnes oceňuje i skupinu afghánských žen, které ve své zemi tvrdě bojovaly za rovnost a lidská práva a které se dostaly do užšího výběru Sacharovovy ceny. Rozhodli jsme se uctít statečnost těchto žen, jejichž základní práva a svobody byly zasaženy po návratu Tálibánu k moci mezi prvními,“ dodala místopředsedkyně EP Hautalová.

Protikorupční boj v Rusku

Alexej Navalnyj je ruský opoziční politik, protikorupční aktivista a hlavní politický oponent prezidenta Putina. Známý prostřednictvím svého blogu LiveJournal a kanálů na YouTube a Twitteru, kde má miliony sledujících, se dostal na mezinárodní scénu pořádáním demonstrací a obhajováním reforem proti korupci v Rusku, proti prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho vládě. V srpnu 2020 byl při cestě na Sibiř otráven. Strávil měsíce zotavováním se v Berlíně, ale v lednu 2021 se vrátil do Moskvy, kde byl zatčen. V současné době si odpykává trest odnětí svobody na dobu tří a půl roku, přičemž mu stále zbývají více než dva roky. Navalnyj zahájil koncem března 2021 dlouhou hladovku na protest proti nedostatečnému přístupu k lékařské péči. V červnu 2021 ruský soud zakázal činnost Navalného regionálních kanceláří a jeho protikorupční nadace, které nyní ruské orgány označily za extremistické a nežádoucí.

Slavnostní předání Sacharovovy ceny se uskuteční 15. prosince ve Štrasburku. Přečtěte si více o dalších finalistech Sacharovovy ceny v roce 2021 zde.

O Sacharovově ceně

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, pojmenovanou na počest sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament pravidelně již od roku 1988. Cena je udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a základní svobody. S udělením Sacharovovy ceny je spojen finanční příspěvek ve výši 50 000 EUR.

V roce 2020 byla laureátem ceny běloruská opozice, zastoupená Koordinační radou, která vznikla na základě iniciativy několika statečných žen a významných osobností politické a občanské společnosti.