Poslanci diskutovali s prezidentem Macronem priority francouzského předsednictví Rady 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci diskutovali s prezidentem Macronem strategii a priority francouzského předsednictví Rady  

Prezident Macron představil poslancům ve středu hlavní cíle a politickou strategii Francie během následujícího půl roku, kdy předsedá EU.

Prezident Macron v rozpravě na plenárním zasedání ve Štrasburku uvedl, že zásady, na nichž byla EU založena - demokracie, pokrok a mír - jsou nyní ohroženy, a vyzval k přijetí závazku „vdechnout jim nový život“. Varoval, že konec právního státu je počátkem autoritářství, a zdůraznil, že EU musí využít dialogu k získání zpět těch, kteří se „vzdalují“ demokratickým principům.

Poslance ujistil, že prioritou francouzského předsednictví budou legislativní návrhy, které zvýší zaměstnanost, zajistí důstojné platy, sníží rozdíly v odměňování žen a mužů, zaručí práva zaměstnancům platforem, budou bojovat proti diskriminaci a zajistí vyváženost zastoupení žen a mužů ve správních radách podniků. Navrhl rovněž zahrnout právo na interrupci do Listiny základních práv Evropské unie. Prezident Macron uvedl také klimatické, digitální a bezpečnostní výzvy jako oblasti, v jejichž rámci by mělo během tohoto pololetí jednání o legislativních návrzích pokročit.

V oblasti obrany prezident Macron zdůraznil, že Evropa musí být schopna předvídat rizika a zajistit svou vlastní bezpečnost. Zdůraznil nutnost pevně čelit vměšování a pokusům o destabilizaci Evropy, zejména ze strany Ruska, a účinně trestat ty, kdo porušují mezinárodní pravidla.

„Evropa by se měla stát kulturní, demokratickou a vzdělávací velmocí... máme na to sílu a prostředky,“ uzavřel.

Místopředseda Komise Maroš Šefčovič jménem Komise poukázal na skutečnost, že evropská bezpečnost je ohrožena: „Jsme připraveni v případě potřeby jednat.“ Jako priority pro nadcházející měsíce uvedl strategické partnerství s Afrikou, vztahy se zeměmi západního Balkánu a také hospodářskou a technologickou suverenitu Evropy („vracíme technologie do Evropy“). Ve vztahu ke Spojenému království řekl, že Komise projeví dobrou vůli, Evropa však potřebuje partnera, který učiní totéž.

Několik vedoucích představitelů poslaneckých klubů ve svých reakcích francouzské priority uvítalo. Zdůraznili však, že prioritami by mělo být rovněž ukončení jednomyslného hlasování v Radě v oblasti zahraničních věcí s cílem zlepšit reakceschopnost EU mimo jiné na akty ruského prezidenta Putina, řešení nerovnováhy mezi platy mužů a žen a obnovení fiskální úmluvy. Několik řečníků požadovalo pokrok v otázkách právního státu týkajících se Maďarska a Polska a kritizovalo podporu francouzské vlády zahrnutí jaderné energie do návrhů nové zelené taxonomie.

Záznam rozpravy je k dispozici zde.

Vystoupení jednotlivých řečníků naleznete po kliknutí na jejich jména:

prezident MACRON

Maroš Šefčovič jménem Komise

Mandred WEBER (EPP, DE)

Iratxe GARCÍA PÉREZOVÁ (S&D, ES)

Stéphane SÉJOURNÉ (Renew, FR)

Yannick JADOT (Greens/EFA, FR)

Jordan BARDELLA (ID, FR)

Raffaele FITTO (ECR, IT)

Manon AUBRYOVÁ (the LEFT, FR)

Tiziana BEGHINOVÁ (NI, IT)

odpovědi prezidenta MACRONA