Invaze na Ukrajinu: Parlament volá po tvrdším postupu vůči Rusku 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Poslanci požadují kroky k udělení statusu kandidátské země Ukrajině 
  • EU by měla omezit dovoz nejdůležitějšího ruského vývozního zboží, včetně ropy a zemního plynu 
  • Sankce musí strategicky oslabit ruskou ekonomiku a průmysl 
  • Obranné zbraně pro Ukrajinu je třeba zajišťovat rychleji 
  • Ze systému SWIFT by mělo být vyloučeno i Bělorusko 

Poslanci žádají v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu tvrdší sankce proti Rusku. Chtějí také podniknout kroky k udělení statusu kandidátské země Ukrajině.

Parlament v úterý přijal usnesení, ve kterém co nejostřeji odsuzuje protiprávní invazi Ruska na Ukrajinu a požaduje, aby Kreml ukončil veškeré vojenské akce v zemi. Poslanci odsuzují také zapojení běloruského diktátora Alexandra Lukašenka do této agrese.

Parlament kategoricky odmítá „ruskou rétoriku naznačující možné použití zbraní hromadného ničení“. Zároveň připomíná Rusku jeho mezinárodní závazky a varuje před nebezpečím jaderné eskalace konfliktu.

Vyzývá Komisi a členské státy, aby ve spolupráci s humanitárními agenturami OSN a dalšími mezinárodními partnerskými organizacemi Ukrajině poskytly další naléhavou humanitární pomoc.

Usnesení bylo přijato 637 hlasy (13 bylo proti a 26 se zdrželo hlasování).

Status kandidátské země EU pro Ukrajinu
Poslanci v usnesení vyzývají orgány EU, aby pracovaly na tom, aby byl Ukrajině udělen status kandidátské země. Tento postup by měl probíhat v souladu článkem 49 Smlouvy o Evropské unii a na základě dosažených výsledků. Mezitím by EU měla usilovat o začlenění Ukrajiny do jednotného trhu EU v souladu se stávající dohodou o přidružení.

Tvrdší sankce vůči Rusku

Poslanci uvítali urychlené přijetí sankcí EU. Vyzývají však k jejich rozšíření a k tomu, aby byly zaměřeny na strategické oslabení ruské ekonomiky a průmyslové základny.

Evropská unie by podle Parlamentu měla omezit především dovoz nejdůležitějšího ruského vývozního zboží, včetně ropy a zemního plynu. Měla by také zakázat nové investice EU v Rusku a nové ruské investice v EU. Všechny ruské banky by měly být vyloučeny z evropského finančního systému a Rusko by mělo být vyloučeno ze systému SWIFT.

Řada sankcí, včetně odstřižení od systému SWIFT, by měla být rozšířena na Bělorusko, které ruskou invazi na Ukrajinu přímo podporuje.

Dodávky zbraní, ochrana uprchlíků

Parlament v usnesení také vyzývá země EU, aby urychlily poskytování obranných zbraní Ukrajině v souladu s článkem 51 Charty OSN, který umožňuje individuální a kolektivní sebeobranu. Žádá je rovněž, aby zvýšily zpravodajskou spolupráci s Ukrajinou v souvislosti s probíhající agresí.

Parlament rovněž vítá závazek EU aktivovat směrnici o dočasné ochraně s cílem zajistit, aby přístup k ochraně mohli okamžitě získat všichni uprchlíci z Ukrajiny. Podle poslanců by si členské státy měly odpovědnost za přijímání uprchlíků přicházejících na vnější hranice EU spravedlivě rozdělit.

Cílené sankce proti jednotlivcům, konec „zlatých víz“ pro bohaté Rusy

Poslanci požadují, aby byly urychleně přijaty cílené sankce proti jednotlivcům odpovědným za korupci na vysoké úrovni v Rusku a Bělorusku i proti oligarchům a úředníkům blízkým vedení těchto zemí.

Země EU a spojenecké země, které uplatňují režimy udělování povolení k pobytu na základě investic (takzvaná „zlatá víza“), by podle poslanců měly znovu přezkoumat všechny osoby, kterým takové povolení k pobytu udělily, a odejmout povolení udělená Rusům s vysokým čistým jměním a jejich rodinám – zejména pokud jsou spojeni s osobami a společnostmi, na něž byly uvaleny sankce.