Dlouho očekávaná jednotná nabíječka pro mobilní zařízení od roku 2024 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Jednotná nabíječka pro všechny mobilní telefony a tablety – dobrá zpráva pro planetu i spotřebitele 
  • Novým standardem bude USB port typu C, který umožňuje kvalitní nabíjení i datové přenosy 
  • Zákazník bude mít na výběr, zda zakoupit nové zařízení s nabíječkou nebo bez ní 
Nová mobilní zařízení na trhu EU budou muset být do konce roku 2024 vybavena nabíjecím portem USB-C © PheelingsMedia / Adobe Stock  

Po schválení Parlamentem budou moci spotřebitelé v EU brzy používat jednotný systém nabíjení pro svá elektronická zařízení.

Nejpozději do konce roku 2024 budou muset být všechny mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané v EU vybaveny nabíjecím portem USB-C. Na jaře 2026 se tato povinnost rozšíří i na notebooky. Nový předpis, který poslanci v úterý přijali 602 hlasy (13 hlasovalo proti a 8 se zdrželo), je součástí širších snah EU o snížení množství elektronického odpadu. Současně chce Unie také pomoci spotřebitelům v tom, aby se při nákupu mohli rozhodovat i podle ekologických kritérií.

Spotřebitelé tak už nebudou potřebovat další nabíječku, kdykoli si pořídí nové zařízení. Jednotná nabíječka totiž bude kompatibilní s řadou malých a středně velkých přenosných elektronických zařízení.

Portem USB-C budou muset být vybavena všechna zařízení bez ohledu jejich výrobce: mobilní telefony, tablety, digitálními fotoaparáty, sluchátka, náhlavní soupravy, přenosné herní konzole a reproduktory, čtečky e-knih, klávesnice, myši, přenosné navigační systémy a laptopy – tedy všechna zařízení o výkonu do 100 W napájená kabelem.

Všechna zařízení, která podporují rychlé nabíjení, se budou nabíjet stejnou rychlostí. Uživatelé tak budou moci nabíjet svá zařízení stejně rychle s jakoukoli kompatibilní nabíječkou.

Podpora inovací

S šířením využití bezdrátového nabíjení bude muset Evropská komise do konce roku 2024 harmonizovat požadavky na interoperabilitu, aby se zabránilo negativnímu dopadu na spotřebitele a životní prostředí. Cílem je předejít technologickému ustrnutí, kdy se spotřebitel stává závislým na jednom výrobci.

Více informací a možností volby pro spotřebitele

Nová zařízení budou vybavena štítky s informacemi o jejich nabíjecích vlastnostech. Spotřebitel tak snáze zjistí, jestli je prodávané zařízení kompatibilní s nabíječkami, které již vlastní. Při nákupu se tedy bude moci rozhodnout, zda bude muset k novému produktu zakoupit také novou nabíječku.

Nová pravidla povedou k tomu, že nabíječky budou mnohem častěji využívány opakovaně. Spotřebitelé tak ušetří až celkem 250 milionů eur ročně, které by jinak za nabíječky zbytečně utratili. Kvůli vyhazování nepoužívaných nabíječek vzniká v EU každoročně na jedenáct tisíc tun elektronického odpadu.

Vyjádření zpravodaje

Zpravodaj Alex Agius Saliba (S&D, MT) uvedl: „Jednotná nabíječka se v Evropě konečně stane realitou. Na tato pravidla jsme čekali více než deset let, ale současné množství nabíječek bude konečně minulostí. Tato legislativa umožní vývoj inovativních řešení nabíjení v budoucnu a bude přínosem pro všechny - od frustrovaných spotřebitelů až po naše ohrožené životní prostředí. Dnešní doba je pro politiku obtížná, ale ukázali jsme, že EU nedošly nápady ani řešení, která by zlepšila život milionů lidí v Evropě a inspirovala ostatní části světa k následování.“

Další kroky

Novou směrnici bude muset nyní schválit Rada. Poté bude zveřejněna v Úředním věstníku Evropského unie. V platnost vstoupí 20 dní po zveřejnění. Členské státy budou mít dvanáct měsíců na to, aby obsah směrnice provedly do vnitrostátního práva, přičemž nová pravidla musí nabýt účinnosti za dalších dvanáct měsíců. Pravidla se však nebudou vztahovat na produkty uvedené na trh před datem účinnosti.

Souvislosti

Zavedení jednotné nabíječky požadoval Parlament v uplynulém desetiletí již několikrát. EU se snažila snížit počet různých nabíječek pomocí dialogu s výrobci. Dobrovolné závazky průmyslu však nepřinesly konkrétní výsledky. Komise proto dne 23. září 2021 zveřejnila návrh nové směrnice.