Írán: Poslanci požadují sankce EU na představitele odpovědné za smrt Mahsy Amíniové 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Vraždy musí být nestranně vyšetřeny 
  • EP vyjadřuje solidaritu s íránskými ženami a podporuje pokojné protesty proti systémovému útlaku 
  • Íránské úřady musí propustit protestující a stáhnout všechna obvinění proti nim 
Poslanci požadují, aby EU zakročila proti represivnímu režimu v Íránu © YASIN AKGUL / AFP  

Parlament odsuzuje smrt Mahsy Amíniové v Íránu a žádá, aby EU zavedla sankce proti jejím vrahům a osobám, které se podílely na potlačení následných pouličních protestů.

V usnesení přijatém ve čtvrtek Parlament hodnotí vývoj v Íránu po smrti 22leté íránské Kurdky Mahsy Aminiové rukou mravnostní policie a po vypuknutí následných pouličních demonstrací proti tvrdému duchovnímu režimu.

Parlament důrazně odsuzuje smrt Mahsy Amíniové a vyzývá k nestrannému a účinnému prošetření špatného zacházení s ní a její tragické smrti. Mahsa Amíniová byla policií zatčena 13. září za údajné ignorování přísných íránských zákonů o zahalování. Zemřela o tři dny později v teheránské nemocnici po fyzickém týrání ve vazbě.

EU musí uvalit sankce na íránské představitele, kteří se podílejí na represích režimu

Parlament podporuje pokojné protesty v Íránu, především pak protesty mladých Íránek, a důrazně odsuzuje velmi rozšířené, záměrné a nepřiměřené násilí používané íránskými bezpečnostními silami vůči pokojným demonstrantům, které si dosud vyžádalo mnoho obětí. Poslanci rovněž požadují, aby íránské orgány okamžitě a bezpodmínečně propustily všechny osoby, které byly během protestů uvězněny výhradně za pokojné uplatňování svého práva na svobodu projevu, sdružování a pokojného shromažďování, a všechny obránce lidských práv a aby je zprostily veškerých obvinění.

Usnesení vyzývá EU, aby uvalila sankce na íránské představitele, kteří nesou spoluvinu nebo jsou odpovědní za smrt Mahsy Amíniové a za násilí vůči demonstrantům, podle globálního režimu sankcí EU v oblasti lidských práv.

Výzvy k vyšetření událostí v Íránu ze strany OSN

EP vyzývá OSN, zejména Radu pro lidská práva, aby neprodleně zahájily vyšetřování nedávných událostí v Íránu. Poslanci také naléhavě vyzývají všechny členské státy, které mají v Teheránu diplomatické zastoupení, aby na ochranu obránců lidských práv, zejména obránců práv žen, a osob s dvojím občanstvím EU a Íránu, koordinovali svoji činnost.