Sacharovova cena 2022: Parlament ocenil statečný ukrajinský lid 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

© European Union 2022  

Sacharovova cena Evropského parlamentu za rok 2022 byla udělena statečnému ukrajinskému lidu. Slavnostní předávání se uskutečnilo 14. prosince ve Štrasburku.

Na slavnostním ceremoniálu ve Štrasburku si jménem statečných Ukrajinců ocenění převzal jejich prezident, zvolení zástupci a představitelé občanské společnosti.

Nevyprovokovaná ruská agresivní válka proti Ukrajině, která začala v únoru 2022, způsobuje ukrajinskému lidu obrovské škody. Ukrajinci nebojují jen za své domovy, suverenitu, nezávislost a územní celistvost, ale také za svobodu, demokracii, právní stát a evropské hodnoty.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová při předávání ceny hovořila o odvaze a obětech ukrajinského lidu: „Vzkaz Evropy je jasný: stojíme na straně Ukrajiny. Nebudeme odvracet zrak. Ukrajinský lid nebojuje pouze válku za nezávislost, ale válku za hodnoty. Hodnoty, které jsou základem našeho života v Evropské unii a které jsme si dlouho mohli dovolit považovat za samozřejmost každého dne".

Prezident Volodymyr Zelenskyj se k slavnostnímu předávání připojil prostřednictvím videohovoru.

Poté, co požádal o minutu ticha za všechny ukrajinské muže, ženy, děti, vojáky a civilisty, kteří zahynuli ve válce, řekl: „Musíme jednat hned, nečekat na konec války, postavit před soud všechny, kdo ji rozpoutali, a zabránit opakování agrese. To bude nejúčinnější ochrana svobody, lidských práv, právního státu a dalších společných hodnot, které ztělesňuje zejména toto ocenění Evropského parlamentu".

Ve svém projevu vyzval k podpoře mezinárodního tribunálu, který by Rusko dohnal k odpovědnosti za všechny spáchané zločiny.

Osobně se ceremoniálu zúčastnili:

  • Oleksandra Matvijčuková – právnička v oblasti lidských práv, předsedkyně Centra pro občanské svobody, která byla jednou z nositelek Nobelovy ceny za mír v roce 2022
  • Julia Pajevská – zakladatelka evakuační záchranářské jednotky „Taiřini andělé“
  • Ivan Fedorov – starosta města Melitopol
  • Oleksandr Čekryhin a Stanislav Kulykivskyj – zastupující Státní záchrannou službu
  • Jaroslav Božko – z občanského hnutí odporu „Žlutá stužka“


Zjistěte více o letošních nominacích.

Zjistěte více o tom, jak EU podporuje Ukrajinu.

Sacharovova cena za svobodu myšlení

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení každoročně uděluje Evropský parlament. Byla založena v roce 1988 s cílem ocenit jednotlivce a organizace hájící lidská práva a základní svobody. Je pojmenována po sovětském fyzikovi a politickém disidentovi Andreji Sacharovovi a skládá se z certifikátu a odměny 50 000 eur.

V roce 2021 Parlament udělil cenu ruskému opozičnímu lídrovi Alexeji Navalnému.

Jak se vybírá laureát Sacharovovy ceny, se dozvíte v naší infografice.