Boj proti násilí na ženách: Poslanci podpořili přistoupení EU k Istanbulské úmluvě 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Komise předložila návrh na přistoupení EU v roce 2016, ale ratifikace se zastavila kvůli zdrženlivosti některých zemí EU 
  • Soudní dvůr EU v roce 2021 potvrdil, že EU může úmluvu ratifikovat kvalifikovanou většinou hlasů 
  • Přistoupení EU k úmluvě nezbavuje zbývajících šest členských států povinnosti ratifikovat ji samy 
  • Každá třetí žena v EU zažila fyzické a/nebo sexuální násilí 

Poslanci schválili přistoupení Evropské unie k Úmluvě o prevenci a potírání násilí na ženách. Završili tím proces projednávání v Evropském Parlamentu.

Šest let poté, co EU podepsala Istanbulskou úmluvu - první právně závazný mezinárodní nástroj pro prevenci a boj proti násilí na ženách a dívkách - ji navzdory opakovaným výzvám Parlamentu neratifikovalo kvůli odmítavému postoji několika členských států. Posudek Soudního dvora EU ze dne 6. října 2021 však potvrdil, že Evropská unie může Istanbulskou úmluvu ratifikovat i v případě, že na ratifikaci nepanuje mezi členskými státy jednomyslný souhlas.

Soudní dvůr konstatoval, že akt o uzavření úmluvy může být rozdělen na dvě samostatná rozhodnutí. V souladu s tím poslanci ve středu hlasovali o udělení souhlasu ve dvou oddělených hlasováních:

  • povinnosti orgánů EU a veřejné správy (472 pro, 62 proti a 73 se zdrželo hlasování)
  • justiční spolupráce v trestních věcech, azyl a zásada nenavracení (464 pro, 81 proti a 45 se zdrželo hlasování).


Přistoupení EU k Istanbulské úmluvě nezbavuje členské státy povinnosti ratifikovat ji samy, uvedli opakovaně poslanci a vyzvali zbývajících šest zemí - Bulharsko, Česko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu a Slovensko - aby úmluvu neprodleně ratifikovaly.

Prohlášení zpravodajů

Łukasz Kohut (S&D, PL), zpravodaj ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci uvedl: „Genderově podmíněné násilí je největším neřešeným každodenním problémem v Evropě. Každá třetí žena v EU zažila fyzické a/nebo sexuální násilí, což je přibližně 62 milionů žen. To už stačilo! Istanbulská úmluva je uznávána jako nejúčinnější nástroj boje proti genderově podmíněnému násilí, protože ukládá konkrétní povinnosti. Evropský právní deštník proti násilí ochrání ženy a dívky v Evropě, a to prostřednictvím přistoupení EU k Istanbulské úmluvě!“

Arba Kokalariová (EPP, SE), zpravodajka ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví, řekla: „Je načase, aby EU ratifikovala Istanbulskou úmluvu. EU musí přikročit od slov k činům, aby zastavila násilí na základě pohlaví, chránila oběti a trestala pachatele. Jsem velmi ráda, že EU konečně podniká nezbytné kroky pro bezpečnost a základní svobody žen v Evropě. Po téměř deseti letech naléhání ze strany Evropského parlamentu nyní ratifikace Istanbulské úmluvy zvýší standardy v boji proti genderově podmíněnému násilí a jeho prevenci.“

Další postup

Rada nyní může dokončit přistoupení EU k úmluvě.

Souvislosti

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách („Istanbulská úmluva“) je prvním mezinárodním textem, který právně definuje násilí na ženách a stanoví komplexní rámec právních a politických opatření pro předcházení tomuto násilí, podporu obětí a trestání pachatelů.

V říjnu 2015 přijala Komise plán, v němž dospěla k závěru, že přistoupení EU k úmluvě vytvoří soudržný rámec na úrovni EU pro boj proti násilí na ženách, zlepší prevenci násilí pro všechny ženy a poskytne účinnější ochranu a podporu ženám a dětem, které jsou oběťmi násilí, a konkrétním skupinám žen.