Snížení emisí fluorovaných plynů a látek poškozujících ozonovou vrstvu
- Fluorované plyny budou úplně vyřazeny do roku 2050
- Vyšší ambice EU dále snižovat emise látek poškozujících ozonovou vrstvu
- Pravidla EU v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu a mezinárodními dohodami
Parlament v úterý schválil nová pravidla pro minimalizaci emisí silných skleníkových plynů v souladu s cíli EU a celosvětovými cíli v oblasti klimatu.
Poslanci schválili předběžnou dohodu s Radou o dalším snižování emisí fluorovaných plynů 457 hlasy (92 bylo proti a 32 se zdrželo hlasování). Nový právní předpis předpokládá úplné vyřazení částečně fluorovaných uhlovodíků do roku 2050 a představuje harmonogram snižování kvót na částečně fluorované uhlovodíky v letech 2024 až 2049. Zavádí zákaz uvádět na trh EU výrobky obsahující fluorované plyny, a navrhuje konkrétní termíny pro postupné ukončení používání fluorovaných plynů v oblastech, kde je technicky a ekonomicky proveditelný přechod na alternativy, jako jsou chladící zařízení pro domácnosti, klimatizace a tepelná čerpadla.
Předběžná dohoda s Radou o snižování emisí látek poškozujících ozonovou vrstvu byla přijata 538 hlasy (8 bylo proti a 13 se zdrželo hlasování). Právní předpis zavádí požadavky na znovuzískávání a recyklaci těchto látek ve stavebních materiálech při renovacích (vyskytují se zejména v izolačních pěnách), což je hlavní zdroj zbývajících emisí látek poškozujících ozonovou vrstvu v EU. Zavádí také přísné výjimky pro jejich použití jako vstupní suroviny (k výrobě jiných látek, například ve farmaceutickém nebo chemickém průmyslu), jako procesní činidla, v laboratořích a pro požární ochranu.
Prohlášení zpravodajů
Zpravodaj Bas Eickhout (Greens/EFA, NL) řekl: „Ukončení používání fluorovaných plynů je zásadní nejen proto, že tyto plyny jsou mimořádně škodlivé pro klima, ale také proto, že průmyslu poskytujeme přehlednost a investiční jistotu. Evropské společnosti již stojí v čele vývoje čistých alternativ k fluorovaným plynům. Tento právní předpis tak bude prospěšný pro klima i evropské hospodářství.“
Zpravodajka Jessica Polfjärdová (EPP, SE) uvedla: „Zastavení emisí látek poškozujících ozonovou vrstvu je klíčové pro prevenci nepříznivých účinků na zdraví a životní prostředí v důsledku poškozené ozonové vrstvy a přispívá k úsporám skleníkových plynů v souladu s klimatickým cílem Evropské unie.“
Další postup
Právní návrhy budou muset být ještě formálně schváleny Radou. Následně budou zveřejněním v Úředním věstníku EU.
Souvislosti
Fluorované skleníkové plyny, jako jsou částečně fluorované uhlovodíky, zcela fluorované uhlovodíky, fluorid sírový a fluorid dusitý (používané v chladničkách, klimatizacích, tepelných čerpadlech, protipožární ochraně, pěnách nebo elektrických rozvodných zařízeních) a látky poškozující ozonovou vrstvu, jako jsou halony (používané v hasicích přístrojích), methylbromid (k hubení škůdců) a hydrochlorfluoruhlovodíky (používané v chladničkách a klimatizačních systémech), jsou skleníkové plyny vyrobené člověkem s vysokým potenciálem globálního oteplování.
Emise těchto plynů je třeba dále snižovat, aby se přispělo k dosažení cílů EU v oblasti klimatu a k dodržování mezinárodních dohod (Montrealského protokolu a jeho kigalské změny).
Přijetím těchto právních předpisů Parlament reaguje na očekávání občanů týkající se podpory přechodu na udržitelný a odolný model růstu a podpory ekologičtějších výrobních procesů, jak je vyjádřeno v návrhu 11 závěrů Konference o budoucnosti Evropy.
Kontakty:
-
Dana POPP
Press Officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé