Nová pravidla EU na ochranu kritických hlasů před zastrašováním u soudu
- Ochrana před přeshraničními strategickými žalobami
- Zamítání nedůvodných případů v rané fázi a finanční záruky na ochranu žalovaných
- Omezení spekulativního výběru jurisdikce a lepší přístup obětí k informacím
Poslanci v úterý potvrdili, že jsou rozhodnutí chránit novináře, aktivisty a akademiky i jejich organizace před strategickými žalobami, které se je snaží umlčet.
Nový právní předpis, na němž se Parlament nalezl předběžnou politickou dohodu s Radou 30. listopadu 2023, poslanci podpořili 546 hlasy (47 bylo proti a 31 se zdrželo hlasování). Jeho smyslem je ochránit jednotlivce i organizace, kteří pracují ve veřejném zájmu – tedy na věcech, jakou jsou základní práva, podezření z korupce, ochrana demokracie či boj s dezinformacemi – před nedůvodnými a čistě strategickými žalobami. Unijní ochrana se bude vztahovat na všechny přeshraniční případy, nikoli tedy na případy, kdy mají žalobce i žalovaný bydliště či sídlo v zemi, v níž sídlí i příslušný soud, ani na ty, které se dotýkají jen jednoho členského státu.
Odrazující finanční záruky
Ve snaze potenciální oběti co nejvíce ochránit navrhli poslanci dvojí záruku: nedůvodné žaloby budou zamítnuty už v rané fázi a žalující stranu bude možné vyzvat k uhrazení nákladů řízení včetně nákladů na právní zastoupení žalovaného a náhrady škody. Jestliže žalovaná strana podá návrh na zamítnutí žaloby v rané fázi, bude důkazní břemeno na straně žalujícího – neboli žalující bude muset prokázat, že existují důvody, aby řízení pokračovalo. Žalujícím, kterými jsou často politici, korporace nebo lobbistické skupiny, může soud uložit i další sankce, například povinnost zaplatit náhradu škody způsobenou žalovanému.
Případy překračující hranice EU a přístup k informacím
Aby se zabránilo spekulativnímu převádění řízení do jiných zemí, kdy si žalující vybere příslušný soud podle toho, kde má největší šanci uspět, předpis stanoví, že rozhodnutí soudů třetích zemí o nedůvodných či strategických žalobách proti jednotlivcům a organizacím z EU nebudou uznávána.
Navíc vlády členských zemí zaručí potenciálním obětem přístup ke všem informacím (tedy o procesních zárukách a opravných prostředcích, ale i právní, finanční a psychologické pomoci) na jednom místě. V přeshraničních občanskoprávních řízeních budou členské státy muset zajistit právní pomoc. Veškerá pravomocná rozhodnutí v těchto strategických žalobách proti účasti veřejnosti by státy měly zveřejnit a shromáždit o nich podrobné informace.
Prohlášení zpravodaje
Zpravodaj Tiemo Wölken (S&D, DE) uvedl: „Strategické žaloby proti účasti veřejnosti ohrožují právní stát a vážně podrývají základní práva svobody projevu, informací a sdružování. Je to forma právního obtěžování a zneužití soudního systému, k níž se stále častěji uchylují mocní jednotlivci a organizace, když se chtějí vyhnout kontrole ze strany veřejnosti. Nemůžeme dovolit, aby byly naše soudy takto zneužívány k osobnímu prospěchu. Nová směrnice pomůže proti strategickým žalobám proti účasti veřejnosti bojovat a zabránit zneužívání soudů k zastrašování a odrazování novinářů a aktivistů, které je má donutit k autocenzuře a k tomu, aby určité informace nakonec nezveřejnili.“
Tisková konference se zpravodajem se uskuteční v úterý 27. února od 15:00. Více informací je k dispozici zde.
Další postup
Směrnice vstoupí v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Členské státy budou mít dva roky na to, aby ji promítly do svého vnitrostátního práva.
Souvislosti
V reakci na rostoucí počet strategických žalob proti účasti veřejnosti v EU navrhli poslanci v roce 2021 soubor opatření, jež mají novináře, média a aktivisty před takovým právním obtěžováním chránit.
Schválená směrnice je odpovědí poslanců na návrhy občanů, jež byly součástí závěrů z Konference o budoucnosti Evropy: bojovat proti dezinformacím a propagandě (návrh č. 23 odst. 5), vypracovat efektivnější a jednotnější politiku vůči autokratickým a hybridním režimům a rozvíjet partnerství s organizacemi občanské společnosti (návrh č. 24 odst. 8), přijmout legislativu, jež by se zabývala ohrožením nezávislosti médií (návrh č. 27 odst. 1) a přísně vymáhat předpisy EU o ochraně hospodářské soutěže v mediálním odvětví (návrh č. 27 odst. 2).
Kontakty:
-
Martina VASS
Press Officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé