Debata vedoucích kandidátů na předsedu Evropské komise „Eurovize“ proběhne 23. května 

Tisková zpráva 
Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Debata vedoucích kandidátů na předsedu Evropské komise „Eurovize“ se uskuteční ve čtvrtek 23. května od 15:00 do 16:45 hodin v plenárním sále Parlamentu v Bruselu.

Unie evropských veřejnoprávních televizí (EBU), která debatu pořádá, oznámila, že tito vedoucí kandidáti na předsedu Komise potvrdili svou účast: Walter Baier (Rakousko, Strana evropské levice), Sandro Gozi (Italy, Renew Europe Now), Ursula von der Leyenová (Německo, Evropská lidová strana), Terry Reintkeová (Německo, Evropští zelení), Nicolas Schmit (Lucembursko, Strana evropských socialistů).

Těchto pět kandidátů bude diskutovat na následující témata:

  • Hospodářství a pracovní místa
  • Obrana a bezpečnost
  • Klima a životní prostředí
  • Demokracie a vedení
  • Migrace a hranice
  • Inovace a technologie


Otázky budou klást diváci v plénu, diváci sledující debatu v kancelářích Evropského parlamentu v členských státech, lidé na sociálních sítích a oba moderátoři. Kandidáti budou rovněž odpovídat na dotazy moderátorů v takzvaných „spotlight“ segmentech - novince v rámci letošní debaty.

Debatu budou moderovat Martin Řezníček (Česká televize) a Annelies Becková (VRT, Belgie).

Kandidáti budou hovořit anglicky a tlumočení bude zajištěno do 24 jazyků.

Zasedací místa kandidátů na pódiu, první řečník na každé téma a pořadí témat „spotlight“ rozhovorů byly určeny v rámci losování, pořádaného dne 16. května EBU.

Kandidáti zasednou na pódiu v tomto pořadí (zleva doprava): Ursula von der Leyenová, Nicolas Schmit, Terry Reintkeová, Sandro Gozi, Walter Baier.

První řečník v každém tematickém segmentu bude následující: Nicolas Schmit, Sandro Gozi, Ursula von der Leyenová, Walter Baier, Terry Reintkeová.

Pořadí „spotlight“ rozhovorů bude následující: Nicolas Schmit, Sandro Gozi, Terry Reintkeová, Ursula von der Leyenová, Walter Baier.

Více informací o losování je k dispozici zde. Záznam si můžete přehrát zde.

Jak debatu sledovat

Debata bude 23. května přenášena na EbS a EBU. Na obrazovce budou zobrazena jména kandidátů a další základní grafické prvky. Na EbS+ bude k dispozici čistá verze debaty, avšak pouze pro zpravodajské sestřihy, nikoli pro plnohodnotný přímý přenos. Debata bude rovněž přenášena na internetových stránkách Parlamentu (multimediální centrum) a dostupná na distribučních platformách EBU. Nezávislé natáčení debaty z plenárního sálu nebude povoleno.

V multimediální centru Parlamentu bude k dispozici také přenos tlumočený do mezinárodní znakové řeči a do slabikové klávesnice (živý přepis v angličtině) a na vyžádání po skončení rozpravy také verze s titulky v úředních jazycích EU. Tyto soubory budou dodány do 19:00. Pokud máte o tento formát zájem, napište prosím na adresu AVNewsDesk@europarl.europa.eu.

Kandidáti se dostaví k protokolárnímu vchodu do Evropského parlamentu přibližně ve 12:45, kdy budou mít média příležitost natočit jejich příchod. Tiskové konference proběhnou po skončení debaty v blízkosti plenární místnosti. Přímý přenos z příchodu kandidátů i z tiskových konferencí bude přenášen na EbS a v multimediálním centru. Zástupci vizuálních médií budou moci pořídit fotografie v plenárním sále kolem 13:45.

Akreditace a přístup

Vstup do sálu za účelem sledování rozpravy je možný pouze po předchozí registraci. Uzávěrka přihlášek pro média byla ve čtvrtek 16. května.

Do budovy Evropského parlamentu budou mít přístup všichni držitelé interinstitucionální akreditace EU a roční akreditace EP. Stačí předložit novinářský průkaz, není třeba žádat o zvláštní akreditaci.

Ostatní zástupci médií, kteří si přejí získat povolení ke vstupu do Parlamentu, musí zažádat o krátkodobou akreditaci v online akreditačním systému JOUREG. Budete-li žádat o krátkodobou akreditaci a již jste držitelem novinářského průkazu EP, bude vám průkaz po schválení registrace automaticky aktivován. Pokud průkaz EP zatím nemáte, budete si jej moci vyzvednout v akreditačním středisku v budově Altiero Spinelli (vchod z Esplanade Solidarność, kancelář 01F035), jakmile bude vaše žádost v systému JOUREG schválena.

Debata se bude vysílat živě na kanálech televizní informační služby EbS, na internetových stránkách Parlamentu (Multimediální centrum) a prostřednictvím EBU.

Přístup do garáží v den konání debaty

Parkovací stání v garážích Parlamentu na den konání debaty si média musí zarezervovat několik dní předem prostřednictvím aplikace IZIX. Pokud aplikaci ještě nemáte, můžete si ji vyžádat na emailové adrese book.your.parking@europarl.europa.eu.