Předvolební týdeník Evropského parlamentu 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

7. června 2024

Evropa hlasuje!

Evropské volby oficiálně začaly! Některé země nabízejí možnost předčasného hlasování - v Estonsku můžete hlasovat online od pondělí 3. května. V Nizozemsku byl volební den ve čtvrtek 6. května. Dnes, 7. června, míří k volebním urnám Češi a Irové a zbytek Evropy je bude následovat o víkendu.

Volební právo zvolit 720 poslanců příštího Evropského parlamentu má přibližně 360 milionů Evropanů.

Poprvé budou moci volit 2 miliony 16 a 17letých. V Belgii, Německu, na Maltě a v Rakousku je věk pro hlasování ve volbách stanoven na 16 let a v Řecku na 17 let. Ve všech zbývajících členských státech je minimální věk stanoven na 18 let.

Informace o tom, jak a kdy volit, jsou k dispozici na internetových stránkách věnovaných volbám.

Odhady (mezi 20:15 a 20:30 hodin) a předběžné výsledky (mezi 23:15 a 23:30 hodin) voleb budou v reálném čase aktualizovány na internetových stránkách s výsledky evropských voleb.

Přímé přenosy z evropských voleb

Média mohou využívat záběry z voleb ze všech členských států z EbS nebo Multimediálního centra EP. Záběry z nizozemské volební místnosti umístěné ve větrném mlýně jsou k dispozici zde. Lidé již volili na ostrově Svartsö ve Švédsku nebo na trajektu ve finském Kemiönsaari. Občané EU ze čtrnácti zemí, jako například Řekové, měli také možnost volit poštou. Během víkendu budou k dispozici také záběry z voleb, včetně záznamů hlasování vedoucích kandidátů a lídrů politických skupin.

Volební dny a noc v Bruselu

Evropský parlament v Bruselu byl přeměněn na tiskové středisko pro více než 1 000 zástupců médií z více než 90 zemí. Pro novináře se počítá se 700 pracovními místy, 125 místy pro kamery, z toho 66 v plenárním sále na třech úrovních o rozloze 420 m2. Připraveno je 185 širokopásmových linek pro přenos.

Praktické informace pro novináře a informace o dění během volebních dnů a noci jsou k dispozici zde.

Věděli jste, že...

  • Veřejní ochránci práv členských států a předsedové národních petičních výborů vydali společné prohlášení, v němž vyzývají všechny způsobilé občany, aby šli volit, a zdůrazňují potřebu silné občanské angažovanosti pro posílení demokratických institucí.
  • Stále si nejste jisti, koho volit? S výběrem vám může pomoct několik celoevropských aplikací, například Palumba, EU&I, VoteSwiper nebo EuroMPmatch. K dispozici jsou také volební kalkulačky pro jednotlivé země v několika jazycích, jako například https://www.volebnikalkulacka.cz/.