Na začátku nového volebního období se občané obávají hlavně životních nákladů
- 42 % Evropanů bylo motivováno jít volit v evropských volbách 2024 rostoucími cenami a životními náklady, 41 % ekonomickou situací. V Česku byly rostoucí ceny a životní náklady volební pobídkou pro 48 % občanů, pro 47 % to byla mezinárodní situace.
- 65 % Evropanů je ohledně budoucnosti EU optimistických. V Česku je to 57 % občanů.
- S tvrzením, že na jejich hlasu v EU záleží, souhlasí 56 % evropských a 49 % českých občanů.
Evropský parlament dnes zveřejnil „EU povolební průzkum 2024“, který se zabývá volebním chováním a hlavními prioritami občanů EU.
Rostoucí ceny a životní náklady (42 %) a ekonomická situace (41 %) byly hlavními tématy, která motivovala evropské občany přijít k evropským volbám v červnu tohoto roku. Třetina voličů (34 %) uvedla, že tématem, které je přimělo účastnit se voleb, byla mezinárodní situace, a podobný podíl voličů zmínil obranu demokracie a právního státu (32 %). Ti, kteří se voleb nezúčastnili, rovněž uvádějí, že by je bývala k volební účasti přiměla témata životních nákladů (46 %) a ekonomické situace (36 %).
Rostoucí ceny a životní náklady představovaly pobídku i pro české voliče, zmínila je téměř polovina z nich (48 %). Na druhém místě to ale byla mezinárodní situace (47 %), ekonomickou situaci zmínilo jako motivaci k účasti ve volbách 40 procent voličů. Následovala témata obrana a bezpečnost EU, dále migrace a azyl. Češi, kteří k evropským volbám nešli, uváděli jako případné motivační oblasti rostoucí ceny a životní náklady (47 %) a ekonomickou situaci (34 %).
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová okomentovala výsledky průzkumu takto: „V červnu lidé v celé Evropě vyjádřili svůj názor a zaznamenali jsme nejvyšší účast ve volbách do Evropského parlamentu za posledních 30 let. Občané nám dali mandát jednat, poskytovat odpovědi a řešení a pozitivně ovlivňovat jejich každodenní životy. Tomuto závazku dostojíme. V nadcházejících týdnech bude Evropský parlament kontrolovat novou Evropskou komisi, aby se ujistil, že bude řešit otázky, které jsou pro lidi prioritou: životní náklady, stav naší ekonomiky, demokracie, právní stát, migrace a bezpečnost. Evropský parlament bude i nadále usilovat o to, aby měl hlas lidí v EU váhu.“
Podpora EU a důvěra v parlamentní demokracii na vysoké úrovni
Podpora EU je i přes ekonomické výzvy stále vysoká. Výsledky průzkumu ukazují, že evropští občané jsou ohledně budoucnosti EU optimističtí (65 %) a že mají o EU i nadále pozitivní mínění (48 %, přičemž pouze 16 % uvedlo, že v nich EU vyvolává negativní představu). Příznivě je vnímáno i členství v EU. Sedm z deseti (70 %) Evropanů si myslí, že jejich země má z členství v EU prospěch. Tento podíl je v posledních letech stabilní. Celkově jsou v EU uváděny čtyři hlavní důvody, proč je členství považováno za přínosné: lepší spolupráce mezi členskými státy (36 %), ochrana míru a posílení bezpečnosti (32 %), příspěvek EU k hospodářskému růstu (28 %) a vytváření nových pracovních příležitostí (24 %).
V Česku vyjádřilo optimismus ohledně budoucnosti EU zhruba šest z deseti dotázaných (57 %). Necelé dvě třetiny si pak myslí, že země těží z členství v unii (63 %). Jako nejvýznamnější benefit vnímají Češi nové pracovní příležitosti (36 %). Dále pak podle nich členství přispívá k lepší spolupráci s dalšími zeměmi EU (35 %), ochraně míru a posílení bezpečnosti (33 %) a hospodářskému růstu (29 %).
Důvěra v evropskou parlamentní demokracii je na začátku desátého volebního období Evropského parlamentu obzvláště vysoká: 42 % občanů má o Evropském parlamentu pozitivní představu, což je nejvíce za dobu měření tohoto ukazatele. V tuzemsku vnímá Evropský parlament pozitivně 27 % občanů, dalších 45 % k této instituci zastává neutrální postoj.
Rekordní volební účast
Evropané v červnových evropských volbách potvrdili svou podporu demokracii v EU. Volební účast dosáhla 50,74 %, což je nejvíce za posledních 30 let a podobně jako v roce 2019. Ve srovnání s evropskými volbami v roce 2019 se volební účast zvýšila v 16 z 27 zemí. To, že na volbách záleží, potvrzuje také 56 % občanů, kteří souhlasí s tím, že jejich hlas má v EU váhu. Jde o nárůst o 8 procentních bodů ve srovnání s únorem/březnem 2024 (48 %).
Volební účast v Česku přesáhla 36 procent. K volbám tak přišlo nejvíce občanů od vstupu země do Evropské unie. V porovnání s předchozími volbami v roce 2019 jde o nárůst o zhruba sedm procentních bodů. Téměř polovina dotázaných (49 %) souhlasí s tvrzením, že na jejich hlasu v EU záleží, což je nárůst o 14 procentních bodů oproti začátku jara 2024.
Analýza tohoto povolebního průzkumu dále naznačuje, že účast v evropských volbách se pro mnoho občanů stává zvykem. Na otázku, proč volili, odpovědělo 46 % voličů, že volí vždy, 42 % uvedlo, že je to jejich občanská povinnost, a 20 % uvedlo, že chtějí podpořit politickou stranu, která je jim blízká. Rozhodnutí, koho v evropských volbách 2024 volit, vycházelo především z toho, jak blízké byly návrhy stran představám a hodnotám voličů. Dle 47 % voličů (+4 p. b. od roku 2019) byly hlavním důvodem pro výběr dané strany u volebních uren její návrhy řešení evropských otázek.
U českých voličů dominovaly stejné důvody pro účast v evropských volbách, přičemž zastoupení prvních dvou bylo oproti evropskému průměru nižší. Přibližně třetina českých respondentů uvedla, že volí vždy (36 %), 27 % uvedlo, že jde o občanskou povinnost a pro 23 % je zásadní podpora politické strany, k níž mají blízko. Důvody pro rozhodnutí, koho volit, v Česku kopírovaly evropský průměr. Vyšší poměr českých respondentů jmenoval jako důvod pro výběr volené strany to, že se jim líbil konkrétní kandidát (35 % oproti evropskému průměru 26 %), a to, že se o volbě přesvědčili během volební kampaně (českých 29 % oproti evropským 19 %).
Kompletní výsledky průzkumu můžete najít zde.
Souvislosti
Povolební průzkum Evropského parlamentu Eurobarometr provedla výzkumná agentura Verian (dříve Kantar Public) v období od 13. června do 8. července 2024 ve všech 27 členských státech EU. Průzkum byl proveden osobně. V Česku, Dánsku, Finsku a na Maltě byly navíc využity video rozhovory (CAVI). Celkem bylo provedeno 26 349 rozhovorů. Výsledky v EU byly váženy podle počtu obyvatel v jednotlivých zemích. Kromě postupu vážení na základě sociodemografických proměnných (poststratifikační vážení podle pohlaví a věku, regionu a míry urbanizace) byly výsledky všech otázek týkajících se evropských voleb v tomto povolebním průzkumu váženy podle skutečné volební účasti v jednotlivých zemích.
Kontakty:
-
Neil CORLETT
Head of the Press Unit -
Delphine COLARD
Head of Spokesperson’s Unit and Deputy Spokesperson -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé -
Hana RAISSI
Tisková atašé