Cenu Daphne Caruanové Galiziové za žurnalistiku za rok 2024 získalo vyšetřování případů mizení dětských migrantů
Projekt Lost in Europe (Ztraceni v Evropě) ve středu vyhrál letošní Cenu Daphne Caruanové Galiziové za žurnalistiku. Vyšetřuje zmizení více než 50 000 dětských migrantů bez doprovodu.
Šetření vedené novináři z Německa, Itálie, Řecka, Nizozemska, Belgie, Irska a Spojeného království odhalilo, že v letech 2021 až 2023 zmizelo 51 433 dětí, které dorazily do Evropy bez doprovodu. Toto číslo však nemusí být konečné.
Slavnostní předávání ceny se konalo v tiskovém sále Daphne Caruana Galizia v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Zúčastnila se ho předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová, místopředsedkyně odpovědná za cenu Pina Piciernová a zástupci nezávislé celoevropské poroty.
Předsedkyně Metsolová prohlásila: „Odkaz Daphne Caruanové Galiziové pokračuje díky práci novinářů, kteří svůj život zasvětili zveřejňování pravdy a odmítají být umlčeni. V boji za spravedlnost se nenechají zastavit zastrašováním, které se jejich důležitou činnost snaží podkopat. Svoboda tisku je nedotknutelná. Sedm let poté, co byla Daphne zavražděna, její památku i nadále ctíme cenou, která nám připomíná dlouhodobý závazek Parlamentu k prosazování těchto základních hodnot.“
V období od 3. května do 31. července 2024 zaslaly do soutěže své příspěvky stovky novinářů z 27 zemí EU. Třináct z celkových 318 zaslaných příspěvků nich postoupilo do užšího výběru, z nějž pak porota vybrala vítěze.
O vítězném příspěvku
Projekt Lost in Europe odhalil otřesnou skutečnost: od roku 2021 mizí po příchodu do Evropy téměř 47 dětí denně.
Údaje, které novináři shromáždili v 31 evropských zemích včetně Rakouska, Německa a Itálie, ukazují, že pohřešovaných dětských migrantů jsou desetitisíce.
Z několikaměsíčního šetření navíc vyplývá, že jich může být ještě více, protože v některých zemích chybí soustavná dokumentace a údaje jsou shromažďovány nedostatečně, takže ve výkazech o případech mizení vznikají značné mezery.
Toto nejnovější šetření vychází z výzkumu projektu Lost in Europe z roku 2021, který odhalil, že v letech 2018 až 2020 se v Evropě pohřešovalo více než 18 000 migrujících dětí.
Jak uvedla Aagje leven, generální tajemnice organizace Missing Children Europe, jsou tato zjištění pravděpodobně jen „špičkou ledovce“, počty mizejících dětských migrantů v Evropě přibývají alarmujícím tempem a mnozí se obávají, že končí v rukou obchodníků s lidmi a novodobých otrokářů.
Partnery projektu jsou: De Standaard (Belgie), Small Stream Media (Nizozemsko), RBB (Německo), Knack (Belgie), ANSA (Itálie), Domani (Itálie), CNN (Spojené království/USA), VRT (Belgie), Εfimerida ton Syntakton (Řecko), The Journal (Irsko), Tagesschau (Německo) a NRC (Nizozemsko).
O ceně
Cena Daphne Caruanové Galiziové vznikla na základě rozhodnutí předsednictva Evropského parlamentu z prosince 2019. Nese jméno maltské antikorupční investigativní novinářky a bloggerky, která zemřela v roce 2017 po výbuchu bomby nastražené v jejím automobilu.
Cena je každoročně udílena za vynikající žurnalistiku, která prosazuje nebo hájí základní zásady a hodnoty Evropské unie, jako je lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a lidská práva. Předání se koná v polovině října, kdy byla Daphne Caruanová Galiziová zavražděna.
O cenu se mohou ucházet profesionální novináři jako jednotlivci i týmy bez ohledu na národnost, pokud zašlou reportáž, kterou vytiskla nebo odvysílala média v některém z 27 členských států Evropské unie. Cílem je podpořit profesionální žurnalistiku a upozornit na to, jak významná je v ochraně svobody, rovnosti a příležitostí.
Nezávislá porota je složena ze zástupců tisku a občanské společnosti z 27 členských států EU a jednoho zástupce Mezinárodní federace novinářů.
Cena i finanční odměna ve výši 20 000 eur je projevem podpory, kterou Evropský parlament poskytuje investigativní žurnalistice a svobodnému tisku.
Vítězové minulých ročníků
2021 – projekt Pegasus koordinovaný konsorciem novinářů Forbidden Stories (Zakázané příběhy)
2022 – dokument Centrafrique : le soft power russe (Středoafrická republika pod ruským vlivem) od Clémenta Di Romy a Carola Valadeho (ARTE/France24/Le Monde)
2023 – společné vyšetřování ztroskotání lodi s migranty u přístavu Pylos vedené skupinou Solomon (ve spolupráci s Forensis, StrgF/ARD a deníkem The Guardian)
Kdo byla Daphne Caruanová Galiziová?
Daphne Caruanová Galiziová byla maltská novinářka, bloggerka a protikorupční aktivistka. Ve svých reportážích se intenzivně zabývala korupcí, praním peněz, organizovanou trestnou činností, prodejem občanství a zapletením maltské vlády v kauze Panama Papers. Čelila kvůli tomu pronásledování a výhrůžkám, které dne 16. října 2017 vedly až k vraždě. Zemřela při výbuchu bomby, která byla nastražena v jejím automobilu. Po skandálu, který vyvolal způsob, jakým maltské orgány při vyšetřování postupovaly, odstoupil premiér Joseph Muscat. Na nedostatky v tomto vyšetřování poukázali v prosinci 2019 i poslanci Evropského parlamentu a vyzvali Evropskou komisi, aby přijala příslušná opatření.
Kontakty:
-
John SCHRANZ
Press Officer -
Daphne Caruana Galizia Journalism Prize secretariat
Kontaktní údaje: -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé