Více vojenské podpory Ukrajiny v souvislosti se zapojením Číny a Severní Koreje 

Tisková zpráva 
 
 

Sdílet tuto stránku: 

  • Zapojení Pchjongjangu a ruské testy nových balistických raket na Ukrajině znamenají „novou fázi války“ 
  • Výzva Pekingu, aby ukončil veškerou podporu Ruska prostřednictvím vojenského materiálu a zboží dvojího užití  
  • Poslanci žádají další sankce na odvětví, která mají pro Rusko zvláštní ekonomický význam  
  • Podpora Ukrajiny je společným strategickým zájmem EU a USA 

Poslanci naléhavě vyzývají mezinárodní společenství, aby urychleně přijalo rozhodná opatření k řešení alarmující eskalace ruské útočné války proti Ukrajině.

V usnesení přijatém ve čtvrtek Parlament odsoudil využívání severokorejských jednotek pro boj proti ukrajinské armádě a testování nových balistických raket na Ukrajině. Tyto nedávné eskalační kroky představují novou fázi války a nové riziko pro bezpečnost Evropy jako celku, tvrdí poslanci a vyzývají EU a další partnery Ukrajiny, aby na to odpovídajícím způsobem reagovali.

Poslanci trvají na tom, že „žádná jednání o Ukrajině nesmí probíhat bez její účasti“, a naléhavě vyzývají EU, aby usilovala o získání další co nejširší mezinárodní podpory pro Ukrajinu a o nalezení mírového řešení války. Parlament vyzývá EU a členské státy, aby se zapojily do provádění ukrajinského mírového programu a vytvořily nezbytné podmínky pro uspořádání druhého summitu o míru na Ukrajině, jehož se budou účastnit i země globálního Jihu.

Další sankce pro země poskytující vojenskou podporu Rusku

Poslanci odsuzují Írán, Bělorusko a Severní Koreu za jejich vojenskou podporu Ruska a apelují na členské státy EU, aby dále zpřísnily režim sankcí vůči těmto zemím. Zdůrazňují, že ruská útočná válka proti Ukrajině i účast Severní Koreje na této válce a její jaderný a raketový program představují vážnou hrozbu pro mezinárodní řád založený na pravidlech.

Zapojení Číny

Poslanci rovněž vyzývají Peking, aby ukončil veškerou podporu Ruska prostřednictvím vojenského materiálu a zboží dvojího užití. Dodávají, že odmítnutí změnit v této věci kurz může vážně ovlivnit dvoustranné vztahy mezi EU a Čínou. Místo toho by Čína měla využít svého významného vlivu na Severní Koreu a Rusko, aby pomohla snížit napětí.

Posílení vojenské podpory Ukrajiny

Parlament v usnesení požaduje, aby Rada rozšířila své sankce proti Rusku, zejména na odvětví, která mají pro Rusko zvláštní ekonomický význam, jako je hutnictví, jaderný a chemický průmysl, zemědělství a bankovnictví a na ruské suroviny.

Poslanci vyzývají EU a její členské státy, aby posílily svou vojenskou podporu Ukrajině, mimo jiné poskytnutím letounů, raket dlouhého doletu, včetně raket Taurus, moderních systémů protivzdušné obrany, včetně systémů Patriot a SAMP/T, a munice, i systému MANPADS (přenosný systém protivzdušné obrany), dělostřelectva a výcvikových programů pro ukrajinské ozbrojené síly.

Všechny členské státy EU a spojenci v NATO by se měli kolektivně i individuálně zavázat k vojenské podpoře Ukrajiny ve výši nejméně 0,25 % svého HDP ročně, uvádí se v usnesení.

Poslanci vítají rozhodnutí amerického prezidenta USA Joe Bidena povolit Ukrajině použití vyspělých raketových systémů na vojenské cíle na ruském území a vyzývají EU a její členské státy, aby přijaly podobná opatření. Zdůrazňují společný strategický zájem na podpoře Ukrajiny a vyzývají EU a její členské státy, aby zahájily jednání s nastupující vládou ve Washingtonu s cílem posílit vzájemně výhodnou transatlantickou spolupráci.

Usnesení bylo přijato 390 hlasy (135 bylo proti a 52 se zdrželo hlasování).