Parlament schválil nová cla na ruské a běloruské zemědělské produkty
Poslanci ve čtvrtek podpořili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty dovážené z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost EU na těchto dovozech.
Evropský parlament schválil návrh Komise na zvýšení cel EU o 50 % na zemědělské produkty z Ruska a Běloruska, které dosud nepodléhaly dodatečným clům. Cílem je dále snížit závislost EU na těchto dvou zemích. Mezi produkty, na které se nové clo vztahuje, patří cukr, ocet, mouka a krmiva pro zvířata.
Nařízení rovněž stanoví clo ve výši 6,5 % na hnojiva dovážená z Ruska a Běloruska a cla ve výši 40 až 45 EUR za tunu pro období 2025–2026. Tato cla se do roku 2028 zvýší na 430 EUR za tunu. Příjmy z prodeje ruských a běloruských hnojiv jsou považovány za přímý příspěvek k válce proti Ukrajině.
Navrhovaná opatření výrazně sníží dovoz dotčených výrobků do EU, ať už pocházejí z těchto dvou zemí, nebo jsou z nich přímo či nepřímo vyváženy. Očekává se, že to povede k další diverzifikaci výroby hnojiv v EU, která je v současné době ovlivněna nízkými cenami dovozu.
Právní předpis rovněž ukládá Komisi povinnost sledovat růst cen a případné poškození vnitřního trhu nebo odvětví zemědělství EU a přijímat opatření ke zmírnění dopadů.
Nařízení bylo přijato 411 hlasy (100 bylo proti a 78 se zdrželo hlasování).
Prohlášení zpravodajky
Zpravodajka Inese Vaiderová (EPP, LV) uvedla: „Nařízení, které postupně zvyšuje cla na výrobky z Ruska a Běloruska, pomůže zabránit Rusku využívat trh EU k financování své válečné mašinérie. Je nepřijatelné, aby tři roky po zahájení plošné války Ruska EU stále nakupovala kritické produkty ve velkých objemech, přičemž tyto dovozy dokonce výrazně vzrostly. Návrh podpoří produkci hnojiv v EU, která byla zasažena levnými ruskými dovozy, a zároveň poskytne zemědělcům čas na přizpůsobení. Důležité je, že návrh obsahuje také ustanovení o monitorování, která Komisi umožní pečlivě sledovat trh s hnojivy a přijmout opatření v případě prudkého nárůstu cen.“
Další postup
Nařízení musí nyní být formálně přijato Radou a následně zveřejněno v Úředním věstníku. Na zbývající zemědělské produkty (uvedené v příloze I návrhu) se nařízení bude vztahovat čtyři týdny po jeho vstupu v platnost.
Souvislosti
Dovoz močoviny a dusíkatých hnojiv z Ruska do EU, který byl již v roce 2023 vysoký, v roce 2024 dále výrazně vzrostl. Podle Komise dovoz hnojiv, na které se vztahuje toto nařízení, odráží situaci hospodářské závislosti na Rusku. Pokud by se tato situace neřešila, mohla by ohrozit potravinovou bezpečnost EU a zejména v případě hnojiv by mohla Unie být vystavena možným donucovacím opatřením ze strany Ruska.
Právě s cílem řešit tyto otázky předložila Komise dne 28. ledna 2025 návrh na uvalení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty pocházející z Ruska a Běloruska.
Kontakty:
-
Lieven COSIJN
Press officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé -
Markéta ŽIŽKOVÁ
Tisková atašé -
Matěj ČADEK
Tiskový atašé