Vyjednavači Parlamentu v roce 2020 úspěšně prosadili dosud největší finanční balíček EU, který slouží k řešení dopadů krize covid-19 a financování nové generace programů EU na období 2021–2027. S cílem podporovat Ukrajinu a zvýšit autonomii průmyslu EU poslanci požadují revizi víceletého rozpočtu v polovině období a jeho navýšení.
Dlouhodobý rozpočet EU a jedinečný nástroj na podporu oživení ve výši 750 miliard eur (viz také NextGenerationEU, Nástroj pro oživení a odolnost) mají evropské společnosti lépe připravit na budoucí krize a podpořit digitální a ekologickou transformaci. Podpora je určena zejména mladým lidem, malým a středním podnikům, záchranným a zdravotnickým systémům a na výzkum. V roce 2021 byla přijata další opatření na podporu regionů a zranitelných skupin obyvatelstva (např. Fond pro spravedlivou transformaci a Sociální fond pro klimatická opatření) a v roce 2023 byla dále doplněna s cílem urychlit dosažení klimatické neutrality a snížit závislost na energii z Ruska (REPowerEU).
Parlament rovněž dosáhl přijetí právně závazného plánu na zavedení nových vlastních zdrojů unijního rozpočtu. Ty budou využity na splácení půjček, z nichž je nástroj NextGenerationEU financován.
Při jednáních o rozpočtu s Radou se poslancům podařilo navýšit financování stěžejních unijních programů na období 2021–2027 o 16 miliard eur. Těmito programy jsou EU4Health, Horizont (oblast výzkumu), InvestEU a Erasmus+.
Solidarita EU založená na společných hodnotách a cílech
V rámci rozpočtových pravomocí Parlamentu poslanci sledují rozpočtové výdaje. Zaměřují se přitom na vnitrostátní plány na podporu oživení, které jsou financovány z nástroje pro oživení a odolnost. Aby členské státy získaly finanční prostředky EU, musí důsledně respektovat cíle EU v oblasti klimatu a digitálních technologií, právní stát a základní hodnoty EU. Parlament vyvíjí tlak na Komisi, aby uplatňovala podmínku dodržování zásad právního státu, která byla dohodnuta s Radou v roce 2020, a zadržovala veškeré platby, pokud tyto požadavky nebudou splněny. Kromě toho se poslancům podařilo zajistit větší transparentnost a lepší kontrolu nad čerpáním prostředků z Nástroje pro oživení a odolnost: každý členský stát proto musí zveřejnit 100 největších příjemců podpory z tohoto nástroje.
Spravedlivé mzdy
Poslanci přesvědčili členské státy, aby stanovily přiměřenou minimální mzdu a zajistily, aby muži a ženy v celé EU pobírali za stejnou práci stejnou odměnu. Parlament rovněž požaduje sociální spravedlnost a důstojné podmínky pro pracovníky a usiluje o ukončení nekalých praktik poskytovatelů služeb, kteří působí prostřednictvím digitálních platforem. Poslanci rovněž vyzývají členské státy, aby posílily systémy minimálního příjmu a zakázaly zneužívání práce stážistů. Rovněž spravedlivé zdanění a boj proti praní špinavých peněz jsou nadále prioritami Parlamentu. Parlament také přijal nová pravidla pro finanční operace v kryptoměnách, aby je bylo možné sledovat stejně jako tradiční převody peněz.
Podpora průmyslu v EU pro digitální a ekologickou transformaci
V únoru 2023 poslanci hlasovali pro zřízení nového nástroje financování EU, který by umožnil ukotvení a přemístění průmyslových výrobních kapacit v Evropě. Vedle "aktu o průmyslu pro nulové čisté emise" se připravují návrhy právních předpisů, které mají reformovat trh s elektřinou a zajistit dostatečné dodávky vzácných surovin. Poslanci hodlají tato nová pravidla urychleně dokončit a uzavřít jednání s Radou v dostatečném předstihu před evropskými volbami v roce 2024. Tento „balíček pro konkurenceschopnost“ by měl podpořit zavádění technologií čisté energie a pomoci průmyslovým odvětvím EU vytvářet kvalitní pracovní místa a stimulovat hospodářský růst, aby bylo dosaženo cílů Zelené dohody.