Tiskové středisko 

Filtr 

ENVI  
 

Draft plans to tighten up official controls from farm to fork were informally agreed by food safety MEPs and the Dutch Presidency of the Council on Wednesday. It aims to guarantee that the food consumers buy and eat in Europe is safe and wholesome, hence improving consumer’s health and preventing food crises.

ENVI  
 

Environment MEPs advocate a full and immediate EU-wide ban on ivory and rhinoceros horn trade, and call for common sanctions at EU level against wildlife trafficking, in a resolution voted on Thursday. Wildlife trafficking is worth an estimated €20 billion annually. It has grown in recent years, becoming one of the biggest and most profitable forms of organised cross-border crime.

AFCO  
AFET  
AGRI  
BUDG  
CONT  
CULT  
DEVE  
DROI  
ECON  
EMPL  
ENVI  
FEMM  
IMCO  
INTA  
ITRE  
JURI  
LIBE  
PECH  
PETI  
REGI  
SEDE  
TRAN  
 

Ministers are outlining the priorities of the German Presidency of the Council of the EU to parliamentary committees, in a series of meetings.

ENVI  
 

Draft legislation agreed with the Council of Ministers to make tobacco products less attractive to young people was endorsed by Public Health Committee MEPs on Wednesday. This legislation, updating the EU Tobacco Directive, would require all packs to carry a health warning covering 65% of their surface. E-cigarettes would be regulated, either as medicinal products, if they make quit claims, or as tobacco products.

ENVI  
 

An agreement on draft legislation to make tobacco products less attractive to young people was reached on Wednesday by MEPs and the Lithuanian Presidency of the Council of Ministers. This legislation would require all packs to carry a health warning covering 65% of their surface.E-cigarettes should be regulated, either as medicinal products, if they are presented as having curative or preventive properties, or as tobacco products..

Další informace 

Týdenní agenda:Příští akce 

srpna 2022 
Vybrat den  
       
 

Akreditace pro zástupce médií 

Novináři, fotografové a audiovizuální týmy musí za účelem vstupu a práce v budově Parlamentu požádat o novinářskou akreditaci a/nebo zvláštní audiovizuální akreditaci.

Často kladené dotazy 

Jak poslanci EP pracují, kolik vydělávají a jaké jsou jejich výdaje? Odpovědi na tyto i další dotazy týkající se činnosti a provozních nákladů Parlamentu naleznete v oddílu často kladených dotazů (FAQ).

Kontaktujte nás 

Tiskové oddělení Evropského parlamentu disponuje týmem pracovníků, kteří jsou nápomocni novinářům a poskytují jim informace o parlamentní činnosti a rozhodnutích, která byla přijata ve výborech a na plenárním zasedání.