Täiskogu uudiskiri 
 

Pagulaste olukord Kreeka-Türgi piiril: parlament annab oma hinnangu 

Parlamendiliikmed arutavad kolmapäeval arenguid Kreeka ja Türgi piiril pärast Ankara otsust lubada rändajatel ja pagulastel siseneda ELi territooriumile.

Pärast Türgi presidendi Erdogani hiljutist sõnavõttu on tuhanded inimesed üritanud eelmisest nädalavahetusest alates ületada Kreeka-Türgi piiri. Türgi president teatas, et pagulasi enam ei peatata, kuigi seda on tehtud alates 2016. aastast vastutasuks ELi rahalisele abile.

Kreeka valitsus lähetas piirile massirahutuste eest vastutava politsei ja teatas pühapäeval, et ei võta kuu aja jooksul vastu ühtegi varjupaigataotlust ning kavatseb kõik ebaseaduslikult riiki sisenevaid isikuid välja saata. ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet on otsuse karmilt hukka mõistnud. ELi piiriagentuur Frontex käivitas omalt poolt kiirreageerimisoperatsiooni, et toetada Kreeka ametiasutusi.

Möödunud teisipäeval külastas Euroopa Parlamendi president David Sassoli Kreeka-Türgi piiri Orestiada lähedal koos Kreeka peaministri Kyriakos Mitsotakisega, nüõukogu eesistujamaa Horvaatia presidendi Andrej Plenkovićiga, Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga, et hinnata olukorda kohapeal.