Raportöörid Ferreira ja Theurer: maksuotsuste erikomisjonis tehtu on teetähiseks 

 
 
Raportöörid Elisa Ferreira ja Michael Theurer  

Rahvusvahelised suurfirmad peavad makse maksma seal, kus teenitakse tulu, seisab EP maksuotsuste erikomisjoni lõppraportis, mille täiskogu kiitis heaks kolmapäeval, 25. novembril. Raportöörid Elisa Ferreira ja Michael Theurer ootavad muutusi ausama maksukonkurentsi suunas, kuid tunnistavad, et komisjoni edukaks toimimiseks vajalike vastuste saamine suurfirmadelt ja liikmesriikidelt ei olnud lihtne.

Maksuotsuste erikomisjon loodi veebruaris 2015, kuid alguses ei nõustunud paljud suurfirmad saadikute ees oma seisukohti maksupoliitika osas selgitama. Mõne kuuga olukord muutus.


"Alguses öeldi meile "ei": ärge isegi puutuge meid, meil ei ole selle teemaga mingit pistmist. Kui siis, üksteise järel, nõustusid kõik tulema ja osa ütles, et "jah", toetame osa teie ettepanekuid, näiteks ühtset konsolideeritud tulumaksubaasi," räägib parlamendis sotsiaaldemokraate esindava Ferreira. Teiste hulgas käisid erikomisjoni istungil Amazon, Facebook, Google, IKEA ja HSBC.


Info kogumiseks kohtus erikomisjoni delegatsioon ametnikega Belgias, Luksemburgis, Šveitsis, Iirimaal, Hollandis ja Ühendkuningriigis. "Meid võeti hästi vastu, kuid hetkel, mil meie küsimused muutusid detailseks, kerkis saladuseloor," kirjeldab Portugali saadik Ferreira visiite.


"Oleksime saavutanud paremaid tulemusi, kui poleks olnud vastuseisu olulistelt tegijatelt, sealhulgas teatud liikmesriigid ja Euroopa Komisjon. Seega ei jõudnud meieni hulk olulisi dokumente või kui jõudis, siis oli osa tekstist varjatud," võtab üheksa kuud kestnud töö kokku liberaalide ridadesse kuuluv Theurer.


Kaotavad riigid


"Osa liikmesriikide poolne agressiivne maksupoliitika on kasvatanud sealset riikliku maksubaasi Euroopa partnerite arvelt ja see omab negatiivseid tagajärgi kogu ühiskonnale. Maksude alalaekumine viib maksumäärade tõstmiseni kõikide maksumaksjate jaoks, olgu siis tegemist töötajate, FIEde või ettevõtetega," räägib Saksamaad esindav Theurer.


Feirrara sõnul ei saa "ettevõtete maksustamist jätta raamistikku, mis lubab liikmesriikidel suurfirmade ligimeelitamise nimel võistelda ja teha sellest äri."


Theureri hinnangul on maksuotsuste erikomisjoni lõppraporti puhul tegemist kõrgetasemelise analüüsiga, mis keskendub ebaõiglastele ja teatud osas illegaalsetele praktikatele, mida suurfirmad kasutavad maksude optimeerimiseks. "See raport on teetähiseks konarlikul teel tõhusama õigusraamistiku suunas, mis tagaks ausa maksukonkurentsi."


"Loodan, et LuxLeaksi skandaal ja maksuotsuste erikomisjoni töö muudab maksustamise põhimõtteid," lisab Ferreira.