Euroopa Liidus kaovad lõplikult mobiiliteenuste rändlustasud 

 
 

Jaga seda lehte: 

Neljapäeval – 15. juuni 2017 – kaovad ELis mobiiliteenuste rändlustasud. See tähendab, et teise liikmesriiki reisides ei pea kõnede, sõnumite ja andmeside eest enam maksma lisatasu.

Praegune Euroopa Parlamendi liige Viviane Reding (EPP, LU) räägib videolõigus, kuidas rändlustasude kaotamine 2004. aastal päevkorda kerkis. Reding oli see, kes Euroopa Komisjoni volinikuna astus esimesed sammud roamingu-tasude kõrvaldamiseks. Aastal 2007 kehtestati ELis rändlustasudele ülempiirid.

 

Rändle nagu kodus

Alates 15. juunist 2017 hakkab välismaal tehtud kõnede arvestamisel kehtima „mõistliku kasutamise“ põhimõte. See tähendab, et kui inimene kasutab mobiiliteenuseid välismaal viibides samas mahus nagu koduriigis, ei rakenda mobiilioperaatorid rändlustasusid.

 

Samas on operaatoritel võimalik lisatasu küsida juhul, kui koduriigis helistamiseks on sõlmitud mobiilileping mõnes teises liikmesriigis, kus hinnad on odavamad.

 

Rändlustasude kadumisega seotud küsimused-vastused koondab Euroopa Komisjon.

 

ELi liikmesriikide kõrval kaovad rändlustasud Islandil, Norras ja Liechtensteinis.

 

Rändlustasude hulgihindadele seab ülempiirid tänavu aprillis kinnituse saanud õigusloome. Tegemist on tasudega, mida mobiilioperaatorid küsivad üksteiselt klientide rändluse eest.  

 

Oluline hinnalangus

Kui 1998. aastal maksis kõneminut teises liikmesriigis viibides 1,63 eurot siis 2015. aastaks oli hind langenud 19 eurosendi peale.

 

Rändlustasu: ühe kõneminuti hind       

Aasta

49 eurosenti

2007

29 eurosenti

2012

19 eurosenti

2014

Hind koduriigis + kuni 5 eurosenti

2016

Sama hind, mis koduriigis

2017

 

„Jõudsime rändlustasude kaotamiseni tänu Euroopa Parlamendi meelekindlusele. Käes on aeg, mil läbi Euroopa saab reisida ilma muretsemata kodus ootavate arvete pärast,“ ütleb rändlustasude osas teiste institutsioonidega läbirääkimisi pidanud saadik Pilar del Castillo (EPP, ES).

 

Castillo vastab rändlustasude kadumisega seotud küsimustele Facebook Live’i vahendusel neljapäeval, 15. juunil, Eesti aja järgi kell 12.00.

 

Rändlustasude kadumine on oluline ka andmeside silmas pidades. Mobiiliteenuste andmemahud on 2007. ja 2013. aasta võrdluses kerkinud 630 protsendi võrra.

 

Lisaks rakendub 2018. aastal õigusloome, mille alusel muutuvad veebipõhise sisuteenuse kaudu tellitud filmid, muusika ja spordiülekanded kättesaadavaks ajutiselt teises liikmesriigis viibides. Jutt käib siin platvormidest nagu Netflix ja Spotify.

 

Rändlustasu: ühe MB hind    

Aasta

6 eurot

2007

70 eurosenti

2012

20 eurosenti

2014

Hind koduriigis + kuni 5 eurosenti   

2016

Sama hind, mis koduriigis

2017