ELi positsioon maailmakaubanduses (infograafik)

Infograafikul on esitatud tähtsamad andmed ELi kaubavahetuse kohta teiste riikidega. Need hõlmavad eksporti, importi, seotud töökohtade arvu ELis ja muud.

Infograafik: ülemaailmne kaupade eksport ja import 2019. aastal.
Ülemaailmse kaubanduse tähtsus

EL on olnud alati kaubanduse edendaja – ta on kaotanud ELi liikmesriikide vahelise kaubanduse tõkked ja ergutanud ka teisi riike ELiga kaubavahetust pidama. 2021. aastal moodustas ELi kaupdade eksport maailma ekspordist 15% ja ELi kaupade import maailma impordist 14%, mis tähendab, et EL on Ameerika Ühendriikide ja Hiina kõrval üks maailma suurimaid kaubandusjõude.

Kaubanduslepped


ELil on praegu 130 kaubanduslepingut, mis juba kehtivad või on ajakohastamise või läbirääkimiste etapis.

Kaubanduslepingud ei anna mitte ainult võimalust vähendada tariife. Need on vajalikud ka selleks, et meie partnerid tunnustaksid ELi kvaliteedi- ja ohutusnõudeid ning tooteid, millel on kaitstud päritolunimetus, nagu šampanja ja Roqueforti juust. See on väga oluline, sest Euroopa toiduained on tänu oma kvaliteedile ja traditsioonidele kogu maailmas kõrgelt hinnatud.

ELi kaubanduslepingud.
ELi kaubanduslepingud.

EL kasutab kaubanduslepinguid ka keskkonna- ja tööõiguse normide kehtestamiseks, näiteks selleks, et vältida lapstööjõu abil toodetud toodete importi.

Viimati sõlmiti kaubandusleping Jaapaniga, mille parlament võttis vastu 2018. aasta detsembris, kuid läbirääkimisi peetakse ka paljude teiste riikidega. Lisaks kiitis parlament 2021. aasta aprillis heaks ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu.

 

ELi import ja eksport

 

EL kaupade import ja eksport
EL kaupade import ja eksport

Euroopa ettevõtjatele annab osalemine maailma suurimal ühtsel turul mastaabisäästu. Lisaks võimaldavad kaubanduslepingud neil paljusid oma teenuseid ja kaupu eksportida. Samal ajal peavad välismaised ettevõtjad, kes soovivad eksportida ELi, järgima neidsamu rangeid nõudeid, mis kehtivad kohalikele ettevõtjatele. Seega puudub oht, et eeskirjadele vilistavad kolmandate riikide ettevõtjad tekitaksid kõlvatut konkurentsi.

2022. aastal oli ELi kaubavahetuse puudujääk 432 miljardit eurot energiahindade järsu tõusu tõttu. Olukord on aga paranenud. Kaubavahetuse puudujääk vähenes 150 miljardilt eurolt 2022. aasta kolmandas kvartalis 78 miljardile eurole 2022. aasta neljandas kvartalis ja 2 miljardile eurole 2023. aasta esimeses kvartalis. 2022. aastal oli ELi peamine ekspordipartner Ameerika Ühendriigid ja impordipartner Hiina.

Ameerika Ühendriigid jäid 2022. aastal EList eksporditavate kaupade kõige tavalisemaks sihtkohaks - osakaal 20%. Suurbritannia oli suuruselt teine ​​ELi ekspordi sihtkoht (13% kogu EList), talle järgnes Hiina (9%).

ELi riikide ekspordi sihtkohad.
ELi riikide ekspordi sihtkohad.

Kaubavahetus kolmandate riikidega on aidanud luua Euroopas miljoneid töökohti. Euroopa Komisjoni hinnangul oli 2017. aastal kolmandate riikidega peetava kaubavahetusega seotud ligikaudu 36 miljonit töökohta. Samal ühtsel turul tegutsemine on suurendanud ka ELi liikmesriikide vahelist kaubandust.

Lisaks sellele on kaupade ja teenuste importimine väljastpoolt ELi sundinud Euroopa ettevõtjaid olema konkurentsivõimelisemad ning pakkuma tarbijatele paremat valikut ja madalamaid hindu.

Loe rohkem, kuidas aitab kaubavahetus luua töökohti.

Kolmandate riikidega toimuva kaubavahetusega seotud töökohtade arv.
Kolmandate riikidega toimuva kaubavahetusega seotud töökohtade arv.