Uued ELi ühisrahastamise eeskirjad

Uued ELi eeskirjad võimaldavad Euroopa ühisrahastamise platvormidel pakkuda idufirmadele ja investoritele uusi võimalusi.

Uued ELi ühisrahastamise eeskirjad
Uued ELi ühisrahastamise eeskirjad

Euroopa Parlament kiitis 5. oktoobril heaks uued eeskirjad, mis võimaldavad ühisrahastamise platvormidel hõlpsasti osutada teenuseid kogu ELi ühtsel turul. Selle tulemusel muutub potentsiaalsete investorite ring idufirmade, novaatorite ja väikeettevõtjate jaoks suuremaks ning tagab investoritele suurema projektide valiku ja parema kaitse.

Ühisrahastamise platvormid, mis tegutsevad rohkem kui ühes ELi liikmesriigis, peavad iga riigi eri eeskirjade asemel hakkama järgima ainult ühte põhireeglite kogumit – uut määrust. Sellega kaasneva direktiivi eesmärk on parandada väikeettevõtjate juurdepääsu rahastamisele. Eeskirju hakatakse kohaldama nende Euroopa ühisrahastamisteenuse osutajate suhtes, kes koguvad aastas kuni 5 miljonit eurot projekti kohta.

Milleks on vaja ELi ühisrahastamist käsitlevaid õigusakte?

Kehtivad riiklikud ühisrahastamiseeskirjad ei ole ühtsed, mis toob kaasa õigusliku ebakindluse ning pärsib investeerimist teise riigi projektidesse. Samuti ei soovi ühisrahastamisteenuse osutajad seetõttu pakkuda piiriüleseid teenuseid.

See paneb aga ebasoodsasse olukorda ettevõtjad, kes võiksid saada kasu paljude inimeste investeeringutest, eriti kui nad tegutsevad väiksematel turgudel.

Euroopa Komisjoni 2015. aasta aruandes leiti, et 2013. ja 2014. aastal olid ühisrahastamisprojektid töös kõigis ELi 28 liikmesriigis. Projekte oli kokku 206 908 koguväärtusega 2,3 miljardit eurot, kuid piiriülesed projektid moodustasid ainult 8,5% 2013. aastal kogutud summast ja 7,3% 2014. aastal kogutud summast.

Kuidas kaitsevad uued eeskirjad investoreid?

Ühisrahastamise üks peamisi riske on see, et tihtipeale ei põhine investori otsused andmetel ja neid võivad mõjutada emotsioonid. Sagedased probleemid, mida investorid ei oska ette näha, on väikeettevõtjate pankrotid ja kaupade tarne hilinemised.

Uued eeskirjad nõuavad, et ühisrahastamisteenuse osutajad annaksid klientidele selget teavet iga projekti võimalike finantsriskide kohta. Investoritele tuleb esitada projekti kohta põhiteabeleht, mille koostab projekti omanik või mis pannakse kokku platvormi tasandil.

Mis on ühisrahastamine?

  • Idufirmadel ja innovatiivsetel ettevõtetel on sageli raskusi rahaliste vahendite saamisega traditsioonilisel viisil, näiteks pangalaenude kaudu.
  • Ühisrahastamisteenuse osutajad aitavad neil ühendust saada paljude väikeinvestoritega ja koguda neilt raha, tavaliselt digitaalsete platvormide kaudu.

Järgmised sammud

Euroopa ühisrahastamisteenuse osutajaid käsitlevaid uusi eeskirju hakatakse kohaldama aasta pärast nende Euroopa Liidu Teatajas avaldamisest.