Parlament toetab äriühingu tulumaksu üldist miinimummäära

Euroopa Parlamendi liikmed kiitsid 19. mail heaks uued reeglid äriühingu tulumaksu üldise miinimummäära kehtestamiseks alates 2023. aastast.

Parlamendiliikmed võtsid vastu majandus- ja rahanduskomisjoni raporti, millega tagatakse äriühingu tulumaksu miinimummäära kohaldamine suurtele hargmaistele kontsernidele. Direktiivi kohaldatakse ettevõtjate suhtes, kelle aastakäive on vähemalt 750 miljonit eurot.

2021. aasta detsembris jõudsid OECD ja G20 liikmed kokkuleppele ulatuslikus maksureformis, et lahendada majanduse digitaliseerimisest tulenevad maksuprobleemid. Varsti pärast seda avaldas Euroopa Komisjon oma ettepaneku selle kohta, kuidas reform ELi õigusesse üle võtta.

Kuigi parlament nõustub üldjoontes komisjoni ettepanekutega rakendamise ajakava suhtes, soovivad parlamendiliikmed läbivaatamisklauslit seoses künnisega, mille ületamisel kohaldatakse hargmaise kontserni suhtes minimaalset maksumäära. Samuti soovivad nad, et komisjon hindaks õigusaktide mõju arenguriikidele.

„Muidugi ei ole kompromiss kunagi täiuslik ja keegi ei ole sellega rahul, kuid tegemist on ajaloolise kokkuleppega. [...] Eelkõige ei tohi me takistada ajaloolist sammu,“ ütles parlamendikomisjoni 20. aprillil koosolekul parlamendis selle õigusakti menetlust juhtiv Euroopa Parlamendi liige Aurore Lalucq (S&D, Prantsusmaa).

„Peame keskenduma sellele, et kokkulepe võetaks võimalikult kiiresti vastu ja seda rakendataks nõuetekohaselt.“

Euroopa Parlament on nõudnud rahvusvahelisi maksureforme, kuna mitmed skandaalid 2010ndate keskpaigas näitasid, et paljud hargmaised ettevõtjad paigutavad kasumi riikidesse, kus neil võib olla vähe töötajaid ja väike tegevusmaht, kuid kus neile tehakse maksusoodustusi.

Tuntud näide on digiettevõtjad, kes loovad oma ärimudeliga väärtust ettevõtte ja tarbijate vahelise suhtluse kaudu kohtades, kus nad füüsiliselt kohal ei viibi või kus nende kohaolek on vähene. Praktikas teevad hargmaised ettevõtjad, kes maksavad vähem makse, seda sageli nende riikide arvelt, kellel on raskusi investeeringute või sotsiaaltoetuste rahastamisega.

Kasumi ümberpaigutamise takistamine

Komisjon esitas 2018. aastal ettepaneku digimajanduse õiglase maksustamise paketi kohta, kuid üldise kokkuleppe puudumine ja ELi riikide vahelised erimeelsused tõid kaasa selle, et mõned liikmesriigid kehtestasid riiklikud digimaksud, mis tekitasid kaubanduspingeid.

OECD kokkulepe on selle killustatuse lahendamiseks kahesambaline lahendus. Esimene sammas on ühtne lähenemisviis suurimate ja kõige kasumlikumate hargmaiste ettevõtjate maksustamisele. Teisega sambaga kehtestatakse äriühingu tulumaksu miinimummäär 15%, et leevendada kasumi ümberpaigutamist jurisdiktsioonidesse, kus maksustamine puudub või on väga madal.

Parlamendi arvamust tuleb arvesse võtta, kui liikmesriigid lõpliku teksti nõukogus ühehäälselt vastu võtavad.

Lisateave: