Schulz ülemkogul: energialiit on ajalooline projekt 

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 
Vaikuseminut Tunises hukkunutele: Mogherini, Straujuma, Tusk, Schulz, Corsepius © European Union 2015  

ELi riigipeade tippkohtumisel neljapäeval, 19. märtsil kõnega esinenud Euroopa Parlamendi president Martin Schulz tervitas energialiidu loomise kava, nimetades seda "ajalooliseks projektiks, mis on samaväärne vaid Euroopa Söe- ja Teraseühendusega." Presidendi sõnul muudab vaid mõnest üksikust energiatarnijast sõltumine ELi haavatavaks jaga ja valitse taktika suhtes.

Schulz lausus Brüsselis Euroopa Ülemkogu avamisel, et taskukohane ja kättesaadav energia on ELi jaoks elulise tähtsusega. Seejuures aitaks energialiit kaasa töökohtade loomisele ja majanduskasvule, andes ühtlasi panuse võitlusesse kliimamuutustega, märkis Schulz.


Seoses Kreekaga rõhutas president noorte kõrget tööpuudust, kutsudes riigipäid üles koheselt tegutsema. "See ei ole lihtsalt aus, et noored inimesed peavad oma elumuutustega maksma kriisi eest, mida nemad ei ole põhjustanud."  


Riigijuhtidel tuleb Schulzi sõnul taastada kodanike ja liikmesriikide usk, arvestades seejuures, et finantskriisi tõttu on kannatanud kõik. "Mõnedele tähendab see oma maksudega teiste riikide toetamist, teistele nõustumist heaolu kärpimisega."


Ukraina, majandusjuhtimine


Venemaa suunaliste sammude osas soovitas Schulz riigipeadel hoida senist liini, kuna sanktsioonid on osutunud kasulikuks vahendiks läbirääkimistelaua taga. "Meil tuleb jätkuvalt tegutseda kahel suunal, hoida Venemaad sanktsioonidega surve all ja kasvatada samal ajal toetust Ukrainale," lausus president. Ta lisas, et liikmesriikidel tuleb hoiduda ühepoolsetest sammudest.


Tähelepanu pälvis ka ebastabiilne olukord Liibüas. "Kasvav poliitiline vaakum avab ukse äärmusrühmitustele ja kuritegelikele võrgustikele," ütles president.


Lisaks avaldas Schulz toetust Euroopa Komisjoni plaanidele viia majandusjuhtimise Euroopa poolaasta uuele tasemele, millega peaks ühtlasi kaasnema suurema tähelepanu pööramine rahvusparlamentide seisukohtadele. "Rahvusparlamendid pingutavad Euroopa poolaasta nimel vaid siis, kui nad on tõeliselt kaasatud ja nende sõna kuulda võetakse."