Raif Badawi on Sahharovi auhinna laureaat 2015 

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 
Raif Badawi © Courtesy of Amnesty International  

Tänavuse Sahharovi auhinna laureaat on Saudi Araabias vangistuses viibiv blogija Raif Badawi, otsustasid EP president Martin Schulz ja fraktsioonijuhid neljapäeval, 29. oktoobril. Badawi kannab 10 aastast vanglakaristust islami väärtuste solvamise eest omaloodud veebisaidil, mis õhutas poliitilisele ja religioossele debatile. Pidulik auhinnatseremoonia on Strasbourgis kavas 16. detsembril.

"Seda erakordset ja teistele eeskujuks olevat meest on karistatud ühel kõige kohutavamal viisil, mida võib nimetada vaid julmaks piinamiseks," lausus president Schulz täiskogul Badawi nime välja kuulutades.


Schulz kutsus Saudi Araabia kuningat üles Badawi vabastamisele ja karistamise lõpetamisele. "Et tal oleks võimalus taaskohtuda oma naisega ja et ta saaks detsembris võtta täiskogul vastu auhinna."


Badawi vahistati Saudi Araabias 2012. aastal ning hiljem mõisteti talle karistuseks 10 aastat vangistust, 1000 piitsahoopi ja kogukas trahv islami solvamise eest veebisaidil Free Saudi Liberals.


Ta sai esimesed karistuseks määratud 50 piitsahoopi jaanuaris 2015, kuid pärast seda on Saudi Araabia rahvusvahelise surve tõttu piitsutamist pidevalt edasi lükanud. Sel nädalal teatas aga Kanadas elav Badawi naine Ensaf Haidar, et võimud on andnud loa piitsutamise jätkamiseks.


Parlament võttis tänavu veebruaris vastu resolutsiooni, milles mõistab Badawi karistamise piitsahoopidega teravalt hukka, nimetades seda julmaks ja šokeerivaks teguviisiks. Resolutsioon nõuab Badawi "viivitamatut ja tingimusteta vabastamist, kuna teda peetakse meelsusvangiks, kes on kinni peetud ja süüdi mõistetud üksnes sõnavabaduse kasutamise eest."


Sahharovi auhind


Badawi kõrval kandideerisid tänavu Sahharovi auhinnale Venemaal mõrvatud opositsioonipoliitik Boriss Nemtsov ja Venezuela demokraatlik opositsiooniliikumine Mesa de la Unidad Democrática.


Sahharovi auhinda mõttevabaduse eest annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Selle tunnustuse on alates 1988. aastast pälvinud inimõiguste ja põhivabaduste eest seisvaid üksikisikud ja organisatsioonid. Mullu sai Sahharovi auhinna vägistamisohvrite ravile pühendunud kongolasest günekoloog Denis Mukwege.


Sahharovi auhinna kandidaadi ülesseadmiseks on vaja vähemalt 40 parlamendiliiget või ühte fraktsiooni. Parlamendi väliskomisjoni ja arengukomisjoni hääletuse tulemusel jääb esitatud kandidaatidest sõelale kolm ning lõpuks valib nende hulgast laureaadi EP esimeeste konverents.


Tutvu Euroopa Parlamendi kõikide uudistega.