LUXi võidufilm "Saami veri" juhib tähelepanu põlisrahvastele 

 
 

Parlamendi filmiauhinna LUX võitis tänavu „Saami veri“. Vaprat saami tüdrukut kehastav peaosatäitja räägib filmist lähemalt.

 „Ma ei taha elada nagu loom rahvuspargis,“ ütleb peategelane Elle-Marja, kui otsustab filmis oma saami pere juurest lahkuda ja põhjapõtrade karjatamise asemel asuda Uppsala ülikoolis õpetajaks õppima.

 

Elle-Marja osa filmis kehastav Lene Cecilia Sparrok võttis parlamendis LUXi preemia vastu teisipäeval, 14. novembril. „Selle auhinna pälvimine on justkui kahju korvamine vanemale saami põlvkonnale, keda ei koheldud võrdselt ning peeti väärtusetumaks ja rumalamaks,“ ütles Sparrok istungitesaalis.

 

Kuid oma tegelaskujuga ta täielikult ei samastu. „Juba mõte sellest, et jätaksin saamide kogukonna ja oma väikese õe maha, on mulle isiklikult vastumeelne. Ma poleks seda kunagi teinud. Ma poleks kunagi suutnud jätta maha saami traditsioone,“ sõnas Sparrok.

 

Koos Lene Ceciliaga oli Strasbourgis kohal tema õde Mia Erika Sparrok, kes filmis kehastab Njenna osa.

 

Istungitesaalis kõnelenud EP presidendi Antonio Tajani sõnul toetab filmiauhind LUX Euroopa kultuurilist identiteeti ning põhiväärtusi nagu sallivus, solidaarsus ja mitmekesisus.

 

Rootsi-Taani-Norra ühisfilm „Saami veri“ on Rootsi režissööri Amanda Kernelli esimene täispikk mängufilm.

 

Vaata lisaks intervjuud filmi „Saami veri“ näitlejatega EP Facebooki lehelt.

 

Publiku lemmik

LUXi publikulemmik selgub 31. jaanuarini käiva hääletuse tulemusel. Ühel õnnelikul hääleandjal on võimalik sõita juulis 2018 Karlovy Vary filmifestivalile Tšehhi Vabariigis, kus rahva valik välja kuulutatakse.

 

Auhinnatseremooniaga samal päeval võtsid parlamendi Instagrami konto üle suvise fotokonkursi võitjad, et kajastada filmiauhinna ümber toimuvat.