2018. aasta Sahharovi auhind: tutvuge kandidaatidega  

Ajakohastatud: 
 
Avaldamise kuupäev:   
 

Jaga seda lehte: 

2018. a Sahharovi mõttevabaduse auhinna nominendid on selgunud. Tutvu nominentide ning nende tegevustega.

Alates 1988. aastast on Euroopa Parlament Sahharovi auhinnaga tunnustanud isikuid ja organisatsioone, kes kaitsevad inimõigusi ja põhivabadusi. Väliskomisjon, arengukomisjon ja inimõiguste allkomisjon tegid 27. septembril teatavaks 2018. aasta Sahharovi auhinna kandidaadid. Kandidaadid on:

Oleg Sentsov, Ukraina filmirežissöör, kes on mõistetud 20 aastaks vangi terrorirünnakute kavandamise eest Venemaa de facto võimu vastu Krimmis. Organisatsiooni Amnesty International hinnangul on tegu sõjakohtus peetud ebaõiglase kohtuprotsessiga. Sentsov sümboliseerib neid ligikaudu 70 Ukraina kodanikku, kelle Vene okupatsiooniväed on Krimmi poolsaarel ebaseaduslikult vahistanud ja pikaks ajaks vangi mõistnud. Alates 2018. aasta maist on ta pidanud näljastreiki. Nimetanud fraktsioon PPE.

Vabaühendused, kes kaitsevad inimõigusi ja päästavad Vahemerel migrante. Alates 2015. aastast on ELi vabaühendused korraldanud otsingu- ja päästeoperatsioone Vahemerel, et üritada päästa ELi rannikule pürgivaid pagulasi. Need vabaühendused on: Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Médecins Sans Frontières International, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea-Watch ja SOS Mediterranée. Nimetanud fraktsioonid S&D ja Verts/ALE.

Seyran Ateş, Türgi päritolu Saksa jurist, kes võitleb poliitilise ja usulise äärmusluse ning naiste rõhumise vastu. Ta asutas Berliinis Ibn Rushdi ja Goethe nimelise mošee (Ibn Rushd-Goethe Moschee), kus naised ja mehed saavad koos palvetada. Ta on saanud mitmeid tapmisähvardusi ja vajab seetõttu ööpäevaringset kaitset. Fraktsioon ECR, Hans-Olaf Henkel ja veel 40 parlamendiliiget nimetasid ta kandidaadiks tema pühendumuse eest inimõiguste kaitsele ning tööle tänapäevase ja avatud islami heaks.

Caesar on endise Süüria sõjafotograafi koodnimi. Ta toimetas Süüriast salaja välja üle 55 000 foto riigis toime pandud sõjakoledustest. Human Rights Watch on kinnitanud fotode autentsust. Caesari fotod on oluline tõendusmaterjal, mis aitab alustada kriminaal- ja tsiviilmenetlusi Süüria kuritegudes süüdi olevate isikute suhtes. Nimetanud fraktsioon ALDE.

Nasser Zefzafi on Marokos Rifi piirkonnas tegutseva korruptsiooni, rõhumise ja võimu kuritarvitamise vastu võitleva massilise protestiliikumise Hirak juht. Ta võeti 2017. aasta mais vahi alla ja mõisteti riigi julgeoleku vastase vandenõu kavandamise eest 20 aastaks vangi. 2018. aasta augustis andis kuningas Mohammed VI armu 188-le Hiraki aktivistile. Zefzafi nende hulka ei kuulunud. Kinnipidamistingimuste vastu protestimiseks alustas Zefzafi augusti lõpus näljastreiki. Fraktsioon GUE, Kati Piri, Judith Sargentini, Marie-Christine Vergiat ja veel 39 parlamendiliiget nimetasid ta kandidaadiks tema võitluse eest rõhumise ja võimu kuritarvitamise vastu.

Dewayne Johnson on USA kodanikust endine pargivaht, kes võitis hiljuti erakordse tähtsusega kohtuasja Monsanto vastu. Ta oli esimene, kes kaebas Monsanto kohtusse süüdistusega, et selle ettevõtte kaubamärgi Roundup all müüdavad kemikaalid põhjustavad vähki. Kohtuprotsessi lõppjärgus oli Dewayne’il elada jäänud vaid mõni kuu. Sellele vaatamata esines ta kohtus tunnistajana, kirjeldades oma valu ja kannatusi. Fraktsioon EFDD nimetas ta kandidaadiks, et innustada neid, kes ei julge oma õiguste kaitsmiseks kohtusse pöörduda.

AfriForum on Lõuna-Aafrika vabaühendus, mis kaitseb sealsete vähemuste ja eelkõige afrikandrite ehk buuride õigusi. Vabaühendus soovib suurendada riigis ja rahvusvahelisel tasandil teadlikkust põllumajandustootjaid tabanud rünnakutest ja tapmistest ning nende põllumajandusmaa hüvitiseta sundvõõrandamisest, mis seab ohtu omandiõiguse, toiduga varustamise ja toiduga kindlustatuse. Nimetanud fraktsioon ENF.

Mary Wagner on Kanada aktivist, keda on ühe Toronto abordikliiniku tegevuse häirimises süüdistatuna mitmel korral vahistatud. Wagner jäi vanglasse, sest ta ei täitnud abordikliinikute lähedusse minemise keeldu. Marek Jurek ja veel 41 parlamendiliiget nimetasid ta kandidaadiks tema töö eest nende isikute õiguste kaitsmisel, kes ise enda eest seista ei saa.

Edasine ajakava  
  • 9. oktoober: väliskomisjon ja arengukomisjon valivad kandidaatide seast hääletuse teel kolm finalisti  
  • 25. oktoober: parlamendi poliitiliste jõudude juhid teevad teatavaks võitja  
  • 12. detsember: Sahharovi auhinna üleandmine Strasbourgis 

Sahharovi auhinna kandidaadi saab üles seada fraktsioon või vähemalt 40 parlamendiliiget. Väliskomisjon ja arengukomisjon valivad kandidaatide seast hääletuse teel kolm finalisti. Seejärel valib Euroopa Parlamendi presidendist ja fraktsioonide juhtidest koosnev esimeeste konverents laureaadi.

2017. aasta Sahharovi auhind anti Venezuela demokraatlikule opositsioonile.