Euroopa Parlamendi seitse poliitilist fraktsiooni

Euroopa Parlamendis on 705 liiget. Loe lähemalt, millisesse fraktsiooni kuulub sinu saadik.

Kohtade jaotus fraktsioonide kaupa alates 16. veebruarist 2023. Kokku on 705 kohta, kuid hetkel ei pruugi parlamendiliikmete koguarv olla 705 liikmete vahetumise tõttu. Euroopa Rahvapartei fraktsioonis (EPP) on 176 liiget. Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioonis Euroopa Parlamendis (S&D) on 144 liiget. Uueneva Euroopa fraktsioonis on 101 liiget. Identiteedi ja Demokraatia fraktsioonis (ID) on 63 liiget. Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsioonis (Verts/ALE) on 71 liiget. Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioonis (ECR) on 63 liiget. Euroopa Parlamendi Vasakpoolsete fraktsioonis - GUE/NGL on 38 liiget. Fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendiliikmeid on 45.
Kohtade jaotus fraktsioonide kaupa alates 16. veebruarist 2023. Parlamendiliikmete koguarv ei pruugi olla 705 liikmete vahetumise tõttu.

Parlamenti saades liituvad saadikud fraktsioonidega, mis toovad kokku eri ELi riikide rahvaesindajaid poliitiliste vaadete alusel.

Parlamendi kodukorra kohaselt võivad fraktsiooni luua vähemalt 23 parlamendiliiget, kes esindavad vähemalt neljandikku liikmesriikidest (mis tähendab vähemalt seitset riiki).

Iga parlamendiliige võib kuuluda ainult ühte fraktsiooni, kuid ta võib ka fraktsioonidega mitte liituda; sel juhul on ta fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendiliige (üleval tabelis on fraktsioonilise kuuluvuseta parlamendiliige tähtistatud kui NI, mis tuleb prantsuse keelsest sõnast “non-inscrits”). Praegu on selliseid liikmeid 46.

Fraktsioone saab luua kogu parlamendi ametiaja vältel. Hetkel vastab neile kriteeriumitele seitse fraktsiooni.

Fraktsioonidel on teatavad eelised: neil on oluline roll parlamendi tegevuskava kujundamisel, neile antakse arutelude ajal rohkem kõneaega ning neile eraldatakse ka rohkem büroopinda, töötajaid ja raha. Nad otsustavad ka parlamendikomisjonide ja delegatsioonide koosseisu üle.

16. veebruari 2023. aasta seisuga moodustatud fraktsioonid on esitatud allpool suuruse järjekorras:


Fraktsioon

Esimees või kaasesimehed

Liikmete arv

Euroopa Rahvapartei fraktsioon (EPP)

Manfred Weber (Saksamaa). Neljas ametiaeg Euroopa Parlamendi liikmena. On fraktsiooni juhatanud 2014. aastast saadik.

176

Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon Euroopa Parlamendis (S&D)

Iratxe García (Hispaania). Euroopa Parlamendi liige alates 2004. aastast.

144

Uueneva Euroopa fraktsioon

Stéphane Séjourné (Prantsusmaa) . Tema esimene ametiaeg Euroopa Parlamendi liikmena algas 2019. aastal.

102

Identiteedi ja Demokraatia fraktsioon (ID)

Marco Zanni (Itaalia). Euroopa Parlamendi liige alates 2014. aastast.

64

Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsioon (GREENS/EFA)

Terry Reintke (Saksamaa) ja Philippe Lamberts (Belgia). Reintke on olnud Euroopa Parlamendi liige alates 2014. aastast ja sai fraktsiooni kaasesimeheks 2022. aastal. Lamberts sai Euroopa Parlamendi liikmeks 2009. aastal ja kaasesimeheks 2014. aastal.

71

Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon (ECR)

Ryszard Legutko (Poola) ja Nicola Procaccini (Itaalia). Legutko on parlamendiliige alates 2009. aastast. Ta sai kaasesimeheks 2017. aastal. Procaccini on parlamendiliige alates 2019. aastast. Ta sai kaasesimeheks 2023. aastal.

64

Euroopa Parlamendi Vasakpoolsete fraktsioon - GUE/NGL

Manon Aubry (Prantsusmaa) on parlamendiliige alates 2019. aastast  ja Martin Schirdewan (Saksamaa) on parlamendiliige alates 2017. aastast.

38

Lisateavet fraktsioonide ja nende suuruse kohta parlamendi praeguse ja eelmise koosseisu ametiajal leiate meie valimistulemuste veebisaidilt.