2019. aastal filmiauhinnale LUX kandideerivad kümme filmi on teada  

 
 

Jaga seda lehte: 

2019. aasta kandidaadid  

Pühapäeval esitleti Karlovy Vary rahvusvahelisel filmifestivalil kümmet filmi, mis kandideerivad sel aastal filmiauhinnale LUX. Millised filmid jõudsid esikümne hulka?

Tšehhi Vabariigis toimuval Karlovy Vary rahvusvahelisel filmifestivalil kuulutati välja järjekordne filmiauhinna LUX konkurss. 30. juunil avalikustati seal 2019. aasta filmiauhinna LUX ametlikku programmi kuuluvad 10 filmi.

Euroopa Parlament toetab kino, sest see ergutab mõttevahetust väärtuste ja sotsiaalsete küsimuste üle. Tänu filmiauhinnale LUX saavad kolm finalisti subtiitrid kõigis 24 ELi ametlikus keeles ning neid näidatakse sel sügisel kogu Euroopas.

2019. aasta kandidaadid

Filmiauhinna LUX žürii valis konkursile kümme filmi. Nende sekka mahub esikfilme, mängufilme ja dokumentaalfilme nii nais- kui ka meesrežissööridelt ja Euroopa eri paigust.

Filmid on järgmised (tähestikulises järjekorras vastavalt filmi pealkirja ingliskeelsele versioonile):


  • ClergyWojciech Smarzowski (Poola)
  • Cold Case HammarskjöldMads Brügger (Taani/Norra/Rootsi/Belgia)
  • God Exists, Her Name Is PetrunyaTeona Strugar Mitevska (Põhja-Makedoonia/Belgia/Sloveenia/Horvaatia/Prantsusmaa)
  • Her JobNikos Labôt (Kreeka/Prantsusmaa/Serbia)
  • HoneylandTamara Kotevska, Ljubomir Stefano (Põhja-Makedoonia)
  • InvisiblesLouis-Julien Petit (Prantsusmaa)
  • Ray & LizRichard Billingham (Ühendkuningriik)
  • System CrasherNora Fingscheidt (Saksamaa)
  • The Man Who Surprised EveryoneNatasha Merkulova, Aleksey Chupov (Venemaa/Eesti/Prantsusmaa)
  • The RealmRodrigo Sorogoyen (Hispaania/Prantsusmaa)

Järgmine etapp

23. juulil kuulutatakse filmifestivali Giornate degli Autori raames toimuval pressikonverentsil Roomas välja kolm finaali pääsenud filmi. Need saavad subtiitrid kõigis ELi ametlikes keeltes ja neid näidatakse sel sügisel toimuvatel LUXi filmipäevadel kõigis ELi liikmesriikides.

Võitja valivad välja Euroopa Parlamendi liikmed ja võidufilmi autasustatakse täiskogu istungil, mis toimub 27. novembril 2019 Strasbourgis.

2018. aasta filmiauhinna LUX publikupreemia

Kuigi võidufilmi valivad välja Euroopa Parlamendi liikmed, saab oma lemmiku poolt hääletada ka filmipublik. LUXi filmipäevade raames toimuvatel filmilinastustel saavad kõik valida kolme finalisti seast oma lemmiku. Publikupreemia pälvinud film tehakse teatavaks Karlovy Varys. Sel aastal anti publikupreemia Benedikt Erlingssoni filmile „Woman at War“ („Islandi amatsoon“). Preemia andis üle rootslanna Barbara Majsa, kes valiti selleks loosi teel välja kõigi publikuhääle andjate seast.


Milleks on vaja filmiauhinda LUX?

Nagu varem mainitud, saavad kolm finaalis osalevat filmi subtiitrid kõigis 24 keeles ning neid näidatakse igal pool Euroopas, et aidata headel kinoteostel jõuda koduriigi publikust kaugemale. Filmiauhinna LUX praktiline eesmärk on edendada Euroopa filmikunsti, teha filmid kättesaadavaks erinevaid keeli ja kultuure esindavale laiemale publikule ning ergutada kogu Euroopas mõttevahetust väärtuste ja sotsiaalsete küsimuste üle.