Filmiauhind LUX: Euroopa Parlamendi filmiauhinna kandidaadid 

 
 

Jaga seda lehte: 

Euroopa Parlamendi 2019. aasta filmiauhinnale LUX kandideerivad kolm filmi: Cold Case Hammarskjöld, God Exists, Her Name is Petrunya ning The Realm.

2019. aasta filmiauhinnale LUX kandideerivad kolm filmi  

Käesoleva aasta filmiauhinna LUX kandidaadid tehti teatavaks 23. juulil Roomas toimunud pressikonverentsil. Need on:


Cold Case Hammarskjöld

Dag Hammarskjöld hukkus 1961. aastal kahtlastel asjaoludel toimunud lennuõnnetuses, olles teel relvarahu sõlmimise läbirääkimistele, et lahendada konflikt Kongo Demokraatlikus Vabariigis Katangas, kus olid kaalul märkimisväärsed majanduslikud huvid. Rootslasest ÜRO peasekretär oli edumeelne poliitik, kes soovis ära hoida lääneriikide, sealhulgas Suurbritannia ja Prantsusmaa mõjuvõimu taastamise Aafrikas pärast seda, kui koloniaalmaad olid sõltumatuse saavutanud. Mads Brüggeri aeglaselt pinget kruviv dokumentaalfilm heidab valgust sellele mõistatuslikule juhtumile. Kolmandat korda filmiauhinna LUX ajaloos jõuab finalistide hulka dokumentaalfilm.

God Exists, Her Name Is Petrunya (Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija)

Mis juhtub siis, kui üks naine osaleb traditsioonilisel meeste võistlusel ja saab kätte püha risti, mille õigeusu preester on jõkke heitnud? Petrunya saab just sellega hakkama ja vihastab välja nii mehed kui ka preestri, kes kutsub kohale politsei. Kuigi Petrunya ei ole algselt feminist, keeldub ta rahuldamast nõudmist rist tagastada ning võitleb võrdsete õiguste eest. „Miks minul ei ole õigust hea õnne aastale?“ küsib ta, viidates võistluse võitja „auhinnale“.

The Realm (El reino)

Kui kaugele on keegi valmis oma võimu säilitamise nimel minema? Selle haarava põneviku keskmes on poliitiline korruptsioon. Film räägib eduka poliitiku langusest ja tema näiliselt igipüsiva mõjuvälja lagunemisest. Vaatajale pakutakse kibedaid sõnalahinguid, närvikõditavaid autodega tagaajamisi ja kokkupõrkeid uuriva ajakirjandusega.

Euroopa filmid Euroopa kinodes
Euroopa Parlamendi filmiauhind LUX aitab levitada Euroopa filme väljaspool päritoluriigi piire. Seepärast varustatakse kolm lõppvooru valitud filmi subtiitritega kõigis ELi 24 ametlikus keeles. Kui need filmid ei jõua järgmise paari nädala jooksul teie kodukinno, siis kasutage juhust sügisel toimuvatel LUXi filmipäevadel, kui neid filme näidatakse rohkem kui 50 linnas ja paljudel filmifestivalidel üle kogu Euroopa.

Võidufilmi valivad Euroopa Parlamendi liikmed ja auhind antakse üle 27. novembril Strasbourgis täiskogu istungil, kus osalevad ka filmitegijad.

Kuidas valitakse välja filmiauhinna LUX võitja