Avasta kolm LUX filmiauhinna finalisti enda lähedalasuvas kinos 

 
 

Jaga seda lehte: 

Poliitiline mõrvamüsteerium, võimust ja korruptsioonist kõnelev thriller, ning antikangelanna, kes esitab väljakutse patriarhaalsetele traditsioonidele - vaata neid filme kinos.

Need kolm filmi on selleaastased Euroopa Parlamendi LUX filmiauhinna finalistid ja linastuvad LUX filmipäevade raames kinodes üle maailma.

„Cold Case Hammarskjäld,“ „The Realm“ ja „God Exists, Her Name Is Petrunya“ on erineva stiiliga filmid, aga neil on siiski ka midagi ühist: nad on Euroopa filmid, mille peategelaste lood panevad meid mõtlema poliitikast, väärtustest ja traditsioonidest - esitades seeläbi väljakutse meie eelarvamustele.

Vaata neid filme LUX filmipäevadel oktoobrist veebruarini ja hääleta enda lemmiku poolt.

LUX filmipäevad

Filmifanaatikud saavad tutvuda kolme võistlusfilmi linastusega LUX filmipäevade raames filmifestivalidel või kinodes, kõikides ELi riikides oktoobrist veebruarini. Linastused on kavas rohkem kui 50 linnas, sealhulgas mitmel suurel filmifestivalil. Euroopa Parlament toetab filmide subtiitrite tõlkimist kõikidesse ELi keeltesse, et muuta filmid kättesaadavaks kõigile. Vaata tasuta linastuste aegu siit.

Hääleta enda lemmikfilmi poolt enne 31. jaanuari ja võida reis järgmise aasta juulis Tšehhis toimuvale Karlova Vary Rahvusvahelisele Filmifestivalile, et isiklikult välja kuulutada publiku lemmiku auhind.


Eriüritused


Erinevates linnades, kolm samaaegselt toimuvat linastust võimaldavad arutleda filmi üle koos režissööridega. Režissöörid on kohal Brüsseli linastustel, aga küsimusi on võimalik neile saata Twitteri ja Facebooki vahendusel.

  • Kolmapäeval, 6. novembril arutelu režissööriga Teona Mitevska, pärast filmi „God Exists, Her Name Is Petrunya“ linastust
  • Neljapäeval, 7. novembril arutelu režissööriga Rodrigo Sorogoven, pärast filmi „The Realm“ linastust
  • Reedel, 8. novembril arutelu filmi „Cold Case Hammarskjöld“ režissööri Mads Brüggeriga

Kõik linastused algavad kell 20.00.


„Cold Case Hammarskjöld"

Dag Hammarskjöld hukkus 1961. aastal kahtlastel asjaoludel toimunud lennuõnnetuses, olles teel relvarahu sõlmimise läbirääkimistele, et lahendada konflikt Kongo Demokraatlikus Vabariigis Katangas. Kaalul olid märkimisväärsed majanduslikud huvid. Rootslasest ÜRO peasekretär oli edumeelne poliitik, kes soovis ära hoida lääneriikide, sealhulgas Suurbritannia ja Prantsusmaa mõjuvõimu taastamise Aafrikas pärast seda, kui koloniaalmaad olid sõltumatuse saavutanud. Mads Brüggeri pinget kruviv dokumentaalfilm heidab valgust sellele mõistatuslikule juhtumile. Kolmandat korda LUX filmiauhinna ajaloos jõuab finalistide hulka dokumentaalfilm.

„God Exists, Her Name Is Petruny"

Mis juhtub siis, kui üks naine osaleb traditsioonilisel meeste võistlusel ja saab kätte püha risti, mille õigeusu preester on jõkke heitnud? Petrunya saab just sellega hakkama ja vihastab välja nii mehed kui ka preestri, kes kutsub kohale politsei. Kuigi Petrunya ei ole algselt feminist, keeldub ta rahuldamast nõudmist rist tagastada ning võitleb võrdsete õiguste eest. „Miks minul ei ole õigust hea õnne aastale?“ küsib ta, viidates võistluse võitja „auhinnale“.

„The Real"

Kui kaugele on keegi valmis oma võimu säilitamise nimel minema? Selle haarava põneviku keskmes on poliitiline korruptsioon. Film räägib eduka poliitiku langusest ja tema näiliselt igipüsiva mõjuvälja lagunemisest. Vaatajale pakutakse kibedaid sõnalahinguid, närvikõditavaid autodega tagaajamisi ja kokkupõrkeid uuriva ajakirjandusega.


Võitja valimine

Parlamendiliikmed valivad võitja 27. novembril Strasbourgis toimuval auhinnatseremoonial. Jälgi tseremoonia ülekannet ja ole esimeste seas, kes võitja välja kuulutamist näeb.

LUX filmiauhind

Euroopa Parlament annab LUX filmiauhinda üle iga aasta, eesmärgiga toetada Euroopa filmide levitamist. Filmide temaatikaga peegeldatakse Euroopa poliitilist olukorda ja sotsiaalseid probleeme, ning ühtlasi tähistatakse Euroopa kultuuri.