Parlament tähistab Berliini müüri langemise 30. aastapäeva 

 
 
Wolfgang Schäuble peab kõne Berliini müüri langemise 30. aastapäeva puhul  

Parlament tähistas 13. novembril Brüsselis Berliini müüri langemise aastapäeva.

Euroopa Parlamendi president David Sassoli ja Saksa parlamendi president Wolfgang Schäuble avaldasid austust Saksamaa kodanikele, kelle julgus ja sihikindlus aitasid saavutada iseseisvuse 1989. aastal, kui Berliini müür langes. Samas hoiatasid nad, et raskelt kätte saadud vabaduse ja demokraatia väärtused on kerged kaduma ja seeläbi kutsusid üles ELi ühtsusele ja koostööle.


Berliini müür, mis oli Ida-ja Lääne-Saksamaad lahutanud 1961. aastast, langes 9. novembril 1989. Sündmus, mis aitas Euroopat ühendada ja miljonitel eurooplastel algas uus vabaduse ajastu. Sassoli hoiatas enda kõnes, et väärtused, millel Euroopa demokraatia põhineb, ei ole pöördumatud. Ta lisas, et väärtusi tuleb kaitsta sisemise ohu eest - antisemitismi taasteke, ksenofoobia, rassism ja natsionalism, samuti väline surve.


„Kui me tahame austada sündmusi, mis juhtusid Berliini müüri langemise ööl, peame me nende ohtude vastu võitlema sihikindluse ja ühtsetena. Ma usun, et see on võitlus, mida me saame võita ainult kokku hoides.“

Berliini müüri langemise tseremoonia  

Saksa parlamendi president Schäuble nimetas Berliini müüri ja raudse eesriide langemist „ennenägematuks ajaloosündmuseks,“ tänu millele said 500 miljonit inimest idast ja läänest taaskord kokku.


„Me peame meeles pidama, mis on võimalik kui inimesed koos töötavad. Eriti parlamendis, mis peab esindama poliitilisi eesmärke, aga samuti on oluline seista üldise ja rahva hüvangu eest,“ ütles Schäuble.