LUX filmiauhinna võitja: „See on feministlik film, aga me kõik võitleme õigluse nimel“ (video) 

 
 

“God Exists, her name is Petrunya” on 2019. aasta LUX filmiauhinna võitja. Filmi režissöör Teona Mitevska arutles meiega filmi teemadel - lugu naisest, kes astub vastu süsteemile ja võidab.

„Film jutustab loo Petrunyast - noor naine, kes seisab vastu ühiskonna reeglitele, et leida õiglus ja enda tõeline koht ühiskonnas.” Nii kirjeldas enda filmi, God Exists, Her Name Is Petrunya, Põhja- Makedoonia režissöör. Film valmis Põhja- Makedoonia, Belgia, Sloveenia, Horvaatia ja Prantsusmaa koostööna. Mitevskat inspireeris tõestisündinud lugu, mis juhtus Põhja-Makedoonia väikeses linnas, Štipis. Viis aastat tagasi põhjustas noor naine linnaelanike pahameele, kuna osales traditsiooniliselt meestele mõeldud võistlusel ja võitis.


Õigeusklikute kristlaste kalendris on 19. jaanuar kolmekuningapäev. Selle päeva tähistamiseks viskab preester jõkke risti ja inimesed võistlevad, et see kinni püüda. Uskumuse kohaselt toob rist võitjale õnne terveks aastaks.


Lugu enesekindluse kogumisest ja tõelise mina leidmisest


Petrunya on 32-aastane, ülekaaluline, ajalookraadiga töötu, keda järjekindlalt mõistab hukka tema ema. Sattudes juhuslikult võistluse toimumispaika, ärgitab teda, jääkülma vette risti püüdma, frustratsioon olukorraga, kuhu ühiskond on ta surunud.


„Filmi alguses on ta peaaegu anti-kangelanna, sa ei usu, et ta on millekski üldse võimeline, aga siis toimub muutus ja Petrunya saab aru enda tõelisest mõjuvõimust. See on oluline sõnum, eriti naisterahvale. Ma tean, et minulegi on enesekindlus endiselt suur probleem. Olla võimeline ütlema - mul on õigus seda teha. Just selle võitluse läbib Petrunya. See on feministlik film, aga me kõik oskame samastuda õigluse võitlusega,“ ütles Mitevska Facebooki otseülekande vahendusel, peale auhinna kätte saamist.


Filmis põhjustab Petrunya kohalikes pahameelt ja kirik süüdistab teda risti varastamises. Preestri suunitlusel viib politsei Petrunya jaoskanda ja teda küsitletakse. Petrunya küsib vastuhakkavalt politseiinspektorilt: „Miks ei ole minul õigust aastasele õnnele?“


Kino toob kaasa muutusi


„Petrunya on näide, kuidas kino saab kaasa tuua muutusi,“ lisas Mitevska. Nimelt Štipis, linn kus filmi tegevus toimus, osales ka sel aastal võistlusel naine ja tal oli võimalik võita takistuseta.


26. novembril toimunud auhinnatseremoonial sõnas EP president David Sassoli: „Kino on üks lihtsatest viisidest, mis aitab meil mõista ümbritsevat reaalsust. LUX filmiauhind pakub meile erakordse võimaluse seda teha."


2019. aasta LUX filmiauhinna finalistid olid Mads Brüggeri Cold Case Hammarskjöld, Teona Mitevska God Exists, Her Name Is Petrunya ja Rodrigo Sorogoyen The Realm.

Loe filmide kohta lähemalt ja külasta 6.-8. detsember Kinos Artis toimuvaid linastusi.

Hääletage oma lemmiku poolt ning teil võib avaneda võimalus kuulutada järgmisel aastal Tšehhis toimuval rahvusvahelisel Karlovy Vary filmifestivalil välja publikupreemia võitja.


Euroopa kino toetamine


Filmiauhinnaga LUX on juba 12 aastat Euroopa filme edendatud. Nimelt toetatakse kolme finaali jõudnud filmi subtitreerimist kõigis ELi 24 ametlikus keeles. Võidufilm kohandatakse jälgitavaks ka nägemis- ja kuulmispuudega inimestele ning seda aidatakse rahvusvaheliselt reklaamida.