Publikuauhind LUX – tutvuge auhinnale kandideerivate filmidega ja hääletage oma lemmiku poolt

2021. aasta filmiauhinnale LUX kandideerivad kolm filmi: „Järgmine ring“, „Colectiv“ ja „Corpus Christi“.

Sellest aastast alates antakse Euroopa Parlamendi filmiauhind uut moodi. Kinopublik saab kaasa rääkida ja koos Euroopa Parlamendi liikmetega otsustada, kes filmiauhinna LUX võidab.

Auhinnale kandideerivad kolm filmi kuulutati välja 12. detsembril Euroopa filmiauhindade (European Film Awards) galal. Need on

  • „Järgmine ring“, režissöör Thomas Vinterberg (Taani, Madalmaade ja Rootsi ühistoodang)
  • „Colectiv“, režissöör Alexander Nanau (Rumeenia ja Luksemburgi ühistoodang)
  • „Corpus Christi“, režissöör Jan Komasa (Poola ja Prantsusmaa ühistoodang)

Taani režissööri Thomas Vinterbergi „Järgmine ring“ (originaalpealkiri „Druk“)

Kas olete kuulnud Norra psühholoogi iseäralikust teooriast, mille kohaselt väike promill alkoholi veres avardab mõtteid, suurendab loovust ja hoiab meid õnnelikuna? Neli keskkooliõpetajat hakkavad seda teooriat katsetama, kuid esialgu justkui keskeakriisile leevendust pakkuv ravi väljub kontrolli alt. Vinterbergi film ei ole aga pelgalt napsivõtmise lugu, vaid linateoses peitub sügavam sõnum selle kohta, kuidas tulla toime elu tõusude ja mõõnadega ning olla enda suhtes aus.

Rumeenia režissööri Alexander Nanau „Colectiv“ (originaalpealkiri „Colectiv“)

See vapustav dokumentaalfilm on saanud pealkirja Bukaresti ööklubi järgi, kus 2015. aastal hukkus traagilises tulekahjus 27 noort ja 180 sai vigastada. Dokumentaalfilmis jälgitakse ajakirjanike rühma, kes uurib, miks 37 põletushaavadega ohvrit haiglates suri, kuigi nende vigastused ei olnud eluohtlikud. Ajakirjanikud paljastavad onupojapoliitika ja korruptsiooni, mis viib inimohvriteni, kuid näitavad ka, et vaprad ja sihikindlad inimesed võivad korrumpeerunud süsteeme murda.

Poola režissööri Jan Komasa „Corpus Christi“ (originaalpealkiri „Boże Ciało“)

Film räägib osaliselt tõsielusündmustel põhineva loo noorest süüdimõistetust, kes leiab kinnipidamisasutuses tee jumala juurde ja soovib saada preestriks. Saatuse keerdkäikude tulemusel hakkab noormees lõpuks jumalasõna kuulutajaks ühe kõrvalise Poola küla koguduses. Loo arenedes saab talle teatavaks traagiline saladus, mis tema kogudust seestpoolt hävitab. Karismaatilise preestri loo kaudu mõtiskleb Komasa selle üle, kuidas moodustub kogukond ja mis teeb meid nii libajuhtide kui ka tõeliste juhtide suhtes vastuvõtlikuks.

Vaadake ja hääletage

Kas need filmid äratavad huvi? Uurige järgi aadressilt www.luxaward.eu, kus saate neid filme vaadata (internetis või kinodes) ning andke oma hääl veebisaidil.

Kuidas saab publikuauhinna LUX hääletusel hääle anda?

  • Hääletus on avatud aadressil www.luxaward.eu kuni 11. aprillini 2021
  • Iga filmi saab hinnata ühe kuni viie tärniga
  • Skoori saab enne hääletuse lõppu piiramatu arv kordi muuta. Arvesse läheb ainult kõige viimasena antud tärnide arv.

Filmide järjestus määratakse kindlaks avaliku hääletuse ja Euroopa Parlamendi liikmete seas toimunud hääletuse koondtulemuse põhjal (mõlema kaal on 50%). Võitja tehakse teatavaks 28. aprillil 2021 Euroopa Parlamendis toimuval auhinnatseremoonial.

Valikuprotsessi kohta leiate lisateavet meie infograafikust.

Euroopa filmid kinodes üle Euroopa

Publikuauhinna LUX raames teeb parlament koostööd Euroopa Filmiakadeemiaga, et jõuda laiema kinopublikuni. Oma filmiauhinda välja andes on Euroopa Parlament alates 2007. aastast märkimisväärselt toetanud Euroopa filmide levitamist, varustades viimasesse konkursivooru jõudnud filmid subtiitritega 24 ELi keeles. Filmiauhind LUX on alati olnud orienteeritud Euroopa kineastide ühisfilmidele, mis käsitlevad päevakajalisi poliitilisi ja sotsiaalseid küsimusi ning ärgitavad Euroopa ühiste väärtuste teemal kaasa mõtlema.

Filmiauhinna LUX partnerid on ka Euroopa Komisjon ja võrgustik Europa Cinemas.