ELi sinine kaart: uued reeglid kõrgelt kvalifitseeritud töötajate köitmiseks

EL reformib kõrgelt kvalifitseeritud rändajatele mõeldud sinise kaardi süsteemi.

Parlamendiliikmed kiitsid lõplikult heaks ELi sinise kaardi direktiivi reformi, et kõrgelt kvalifitseeritud kolmandate riikide kodanikke oleks Euroopas lihtsam tööle võtta.

2021. aasta mais leppisid Euroopa Parlamendi ja nõukogu läbirääkijad kokku, et 2009. aasta sinise kaardi direktiiv vaadatakse läbi, eesmärgiga hõlbustada kolmandate riikide kodanike töölevõtmist. See ettepanek, mille komisjon esitas algselt 2016. aastal, on ainus seadusliku tööjõurände valdkonna seadusandlik muudatus, mis viimastel aastatel ELi tasandil tehtud.

Riiki sisenemise ja seal elamise tingimusi käsitleva direktiivi muutmisega lõdvendatakse sinise kaardi saamise tingimusi ja kehtestatakse selle taotlejatele näiteks madalam palgakünnis. Samuti laiendatakse reformiga võõrtöötajate õigusi, lihtsustatakse nende ELi-sisest liikumist ja kiirendatakse perekondade taasühinemise menetlusi.

Kuna ELi tööealine elanikkond väheneb 2070. aastaks 2016. aasta 333 miljonilt inimeselt eeldatavalt 292 miljonile inimesele, ootavad liidu tööjõuturgu märkimisväärsed muutused. Parlament hääletab kolmandate riikide kõrgelt kvalifitseeritud töötajate töölevõtmist hõlbustava sinise kaardi süsteemi reformi üle septembri täiskogul.

Lisateave ELi rändepoliitika kohta.

Kui sinise kaardi süsteemi muudatus jõustub, saab aastase töölepingu asemel kaarti taotleda juba kuuekuulise töölepingu esitamisel. Selleks et sinine kaart oleks kättesaadav rohkematele inimestele, alandatakse selle taotlemiseks nõutavat palgakünnist 1–1,6kordsele keskmisele aastasele brutopalgale.

Pärast aastast töötamist liikmesriigis, kuhu sinise kaardi omanik kõigepealt elama asus, saab ta hõlpsamini teise liikmesriiki edasi liikuda ja ka perekonna kaasa võtta.

Samuti ei pea praegu ELis viibivad pagulased ja varjupaigataotlejad enam taotlema sinist kaarti tingimata selles liikmesriigis, kus nad kaitset said, vaid ka teistes liikmesriikides.

Parlament soovib riiki lubamise kriteeriume lõdvendades ning sinise kaardi omanike ja nende pereliikmete õigusi tugevdades suurendada süsteemi atraktiivsust.

Kui oht avalikule julgeolekule on tõendatud, võivad ELi liikmesriigid siiski sinise kaardi taotluse tagasi lükata või selle pikendamisest keelduda. Liikmesriigid saavad kaartide väljastamisel arvesse võtta ka oma riikliku tööturu olukorda, näiteks suurt tööpuudust.

Sinine kaart annab väljastpoolt ELi pärit kõrgelt kvalifitseeritud töötajatele õiguse elada ja töötada mis tahes ELi liikmesriigis, välja arvatud Taani ja Iirimaa.

Rohkem infot videos.


Lisateave rände kohta ELis