Sahharovi auhinna kandidaadid 2021

Selgunud on Euroopa Parlamendi 2021. aasta Sahharovi mõttevabaduse auhinna kandidaadid.

The democratic opposition in Belarus, represented by the Coordination Council, an initiative of brave women and political and civil society figures. ©Nadia Buzhan/Nasha Niva
2020. aastal pälvis auhinna Valgevene demokraatlik opositsioon.

Euroopa Parlamendi poolt välja antavale iga-aastasele Sahharovi auhinnale saab esitada nii inimõiguste ja põhivabaduste eest võitlevaid üksikisikuid kui ka organisatsioone. 2020. aastal pälvis auhinna Valgevene demokraatlik opositsioon.


Kandidaate saavad üles seada Euroopa Parlamendi fraktsioonid ja vähemalt 40 parlamendiliikmest koosnevad rühmad. 2021. aasta auhinna kandidaadid tehti teatavaks 27. septembril 2021. aastal Brüsselis väliskomisjoni, arengukomisjoni ja inimõiguste allkomisjoni ühisel koosolekul. Kandidaadid on järgmised.


Aleksei Navalnõi (esitanud fraktsioonid PPE ja Renew Europe) – Vene opositsioonipoliitik, korruptsioonivastase võitluse aktivist ja president Putini poliitiline vastane, kes on kindlameelselt võidelnud vabaduse, demokraatia ja inimõiguste eest. Navalnõi sai rahvusvaheliselt tuntuks sellega, et organiseeris meeleavaldusi, kandideeris valimistel, toetas korruptsioonivastaseid reforme ning astus välja president Vladimir Putini ja tema valitsuse vastu. Ta on oma tegevust kajastanud LiveJournali blogis, YouTube’is ja Twitteris, kus tal on miljoneid jälgijaid. 2020. aasta augustis langes ta Siberis mürgitamise ohvriks ja viibis mitu kuud Berliinis ravil. Kui ta 2021. aasta jaanuaris Moskvasse naasis, võeti ta vahi alla ning veebruaris mõisteti talle 2,5-aastane vanglakaristus. Praegu viibib ta range režiimiga karistuslaagris ning aprillis alustas ta 23 päeva kestnud näljastreiki, et protesteerida arstiabi puudumise vastu. 2021. aasta juunis keelustas Venemaa kohus Navalnõi võrgustiku piirkondlike büroode ja tema asutatud korruptsioonivastase võitluse fondi tegevuse.


Afganistani naised (esitanud fraktsioonid S&D ja Verts/ALE) – Afganistanis on palju silmapaistvaid naisi, kes on võrdõiguslikkuse ja inimõiguste eest vapralt välja astunud. Talibani eelmise valitsuse ajal oli naiste elu Afganistanis trööstitu: nad pidid sageli sunniviisiliselt abielluma, neil oli suur oht sünnitamisel surra, nad jäid valdavalt kirjaoskamatuks, pidid tütarlapsena läbima sunniviisilisi neitsilikkuse kontrolle ja neil oli keelatud meessoost saatjata liikuda. Nüüd, mil Taliban on jälle võimu haaranud, on naised Afganistanis taas valitsemisest ja haridusest kõrvale jäetud ning nende õigused ja vabadused on suures ohus. Auhinnale on esitatud:

  • Shaharzad Akbar – Afganistani sõltumatu inimõiguste komisjoni (AIHRC) esimees;
  • Mary Akrami – Afganistani naiste võrgustiku juht;
  • Zarifa Ghafari – alates 2018. aastast Maidan Shari linnapea;
  • Palwasha Hassan – aktivist ja Afganistani naiste hariduskeskuse AWEC (Afghan Women Educational Centre) direktor;
  • Freshta Karim – mobiilse raamatukogu asutaja ning hariduse ja õppimise edendaja;
  • Sahraa Karimi – Afganistani riikliku filmiettevõtte esimene naispresident;
  • Metra Mehran – naiste hariduse ja mõjuvõimu suurendamise eestvõitleja ning organisatsiooni Feminine Perspectives Movement kaasasutaja;
  • Horia Mosadiq – inimõiguste ja naiste õiguste aktivist;
  • Sima Samar – inimõiguste kaitsja, endine naisküsimuste minister ja Afganistani sõltumatu inimõiguste komisjoni (AIHRC) endine esimees;
  • Habiba Sarabi – Afganistani Islamivabariigi läbirääkimisrühma liige;
  • Anisa Shaheed – poliitilist olukorda kajastav ajakirjanik.

Jeanine Áñez (esitanud fraktsioon ECR) – Boliivia poliitik. 2019. aasta novembris sai temast Boliivia ajutine president, sest ametis olnud Evo Moralesit süüdistati valimispettuses. 2020. aasta oktoobris toimunud vabade ja õiglaste valimiste järel andis ta riigivõimu 2020. aasta novembris rahumeelselt käest. Seejärel võeti ta 13. märtsil 2021. aastal terrorismi, mässu ja vandenõu sepitsemise ettekäändel vahi alla. Teda süüdistati Evo Moralesi vastase riigipöörde kavandamises ning ta viibib sellest ajast saadik vangistuses.


Sultana Khaya (esitanud fraktsioon The Left) – Lääne-Sahara aktivist ja inimõiguste kaitsja, kes võitleb Lääne-Sahara rahva enesemääramisõiguse eest. Ta juhib inimõiguste kaitsega ning Boujdouri ja Lääne-Sahara loodusvarade riisumise vastase võitlusega tegelevat organisatsiooni, lisaks on ta Maroko okupatsiooni vastu võitleva Lääne-Sahara ühenduse ISACOM liige. Alates 19. novembrist 2020 on ta olnud ilma vahistamismääruseta de facto koduarestis. Lisaks on teda alates 2005. aastast saadik korduvalt füüsiliselt rünnatud, piinatud ja seksuaalselt ahistatud ning ta on saanud tapmisähvardusi. Viimase aasta jooksul on Maroko võimud karmistanud repressioone Lääne-Sahara aktivistide ja ajakirjanike vastu. See hõlmab väärkohtlemist, meelevaldseid vahistamisi ja ahistamist, et nad vaikima sundida või neid Lääne-Sahara okupatsiooni vastaste vägivallatute aktsioonide eest karistada. 1. juulil 2021 mõistis ÜRO inimõiguste kaitsjate olukorra eriraportöör Mary Lawlor Sultana Khaya vastu suunatud repressioonid karmilt hukka.


Global Witness (esitanud Marie Toussaint ja veel 42 parlamendiliiget) – Ühendkuningriigis tegutsev vabaühendus, mis on üle 25 aasta uurinud ja paljastanud keskkonna- ja inimõiguste rikkumisi nafta-, gaasi-, kaevandus- ja puidusektoris ning võtnud luubi alla ülemaailmse finants- ja poliitilise süsteemi kaudu ebaseaduslikult omandatud raha ja mõjuvõimu. Tänapäeval on vabaühenduse oluliste teemade sekka tõusnud ka kliimakriis, kodanikuühiskonna vastu suunatud rünnakud ning keskkonnaaktivistide kaitse kogu maailmas. Global Witness paljastab võimu kuritarvitusi ja kaitseb inimõigusi 22 partneri abiga. Alates 2011. aastast jälgib vabaühendus ka seda, kui palju inimõiguslasi maailmas igal aastal tapetakse, ning avaldab sellekohast infot.

Taustteave

 

Iga-aastast Sahharovi mõttevabaduse auhinda antakse välja juba alates 1988. aastast. Sellega tunnustatakse üksikisikuid ja organisatsioone, kes kaitsevad inimõigusi ja põhivabadusi. Auhind on saanud nime Nõukogude Liidu füüsiku ja poliitilise teisitimõtleja Andrei Sahharovi järgi. Tunnustusega kaasneb 50 000 euro suurune auhinnaraha.

Ajakava

 

  • 14. oktoober: Välis- ja arengukomisjon valivad ühisel koosolekul välja kolm finalisti.
  • 21. oktoober: Euroopa Parlamendi president ja fraktsioonide juhid määravad kindlaks võitja.
  • 15. detsember: Sahharovi auhinna üleandmise tseremoonia Strasbourgis.

Sahharovi auhinna veebisait