“Maailm oranžiks”: Euroopa Parlamendi võitlus soopõhise vägivallaga

25. novembril valgustab Euroopa Parlament oma Brüsselis asuva hoone oranžides värvides, et tähistada rahvusvahelist naistevastase vägivalla lõpetamise päeva.

Parlamendihoone värvub ÜRO kampaania raames oranžiks, et tõsta teadlikkust  rahvusvahelisest naistevastase vägivalla lõpetamise päevast.
25. novembril värvub Euroopa Parlamendi hoone oranžiks, et tähistada rahvusvahelist naistevastase vägivalla lõpetamise päeva.

Rahvusvahelise naistevastase vägivalla lõpetamise päeva puhul osaleb Euroopa Parlament taas ÜRO “Maailm oranžiks” kampaanias, et suurendada teadlikkust naistevastasest vägivallast. Oranž sümboliseerib paremat tulevikku, mis on vaba vägivallast ja diskrimineerimisest.

Euroopa Parlament rääkis probleemist ka istungiarutelul, kus parlamendiliikmed arutasid vähesete edusammude üle Istanbuli konventsiooni ratifitseerimisel. Istanbuli konventsioon on rahvusvaheline lepe naistevastase vägivalla vastu võitlemiseks, millele EL kirjutas alla 2017. aastal. Euroopa Parlamendi liikmed julgustasid kuut ELi liikmesriiki (Bulgaaria, Tšehhi, Läti, Leedu, Ungari ja Slovakkia), kes lepet veel kinnitanud ei ole, seda kiiremas korras tegema.

Soopõhine vägivald püsib ülemaailmse probleemina


Üks igast kolmest naisest Euroopa Liidus on kogenud füüsilist või seksuaalvägivalda alates 15. eluaastast. Igal nädalal kaotab koduvägivallale elu umbes 50 naist. ÜRO kohaselt kannatasid 2019. aastal väärkohtlemise all 243 miljonit naist ja tüdrukut, kuid ainult 40% teatasid sellest.

Koroonapandeemia ajal muutus olukord veelgi halvemaks, sest koroonapiirangud sundisid naisi oma kuritarvitajatega koju jääma.

16. novembril 2021 kutsus Euroopa Parlament Euroopa Komisjoni üles muutma nii võrgusisene kui võrguväline soopõhine vägivald õiguskorras kuriteoks, koos piiriülese mõõtmega Euroopa Liidu seadusandluse all.