Axel Voss autoriõiguse reformist: „Me soovime kaitsta loovisikute õigusi

Parlament töötab välja uued autoriõiguse eeskirjad digitaalajastu jaoks, et tagada kõigile loovisikutele ja autoritele tunnustus, tasu ja kaitse.

12. septembril võtsid Euroopa Parlamendi liikmed vastu volitused liikmesriikidega läbirääkimiste alustamiseks uute, kogu ELis kehtivate autoriõiguse eeskirjade üle, millega tagatakse tänapäeva digitaalmaailmas loovisikutele ja ajakirjanikele õiglane tasu.

Milline on nende eeskirjade mõju internetile? Kas meemide loomine ja kasutamine on endiselt lubatud? Fraktsiooni PPE sakslasest liige Axel Voss, kes vastutab ettepaneku menetlemise eest parlamendis, selgitab eeskirjade sisu.

„Suured Ameerika platvormid teenivad raha, meie loovisikud aga kiratsevad. Seetõttu peame nende õigusi kindlustama ja platvormid vastutama panema.“

Kelle õigusi selle õigusaktiga kaitstakse?

Me soovime kaitsta ja kindlustada õigusi, mis on loovisikutel: autoritel, esitajatel, lauljatel, heliloojatel, ajakirjanikel – kõigil, kellele kuuluvad autoriõigused. Nad on viletsas seisus: nende loomingut kasutavad suured platvormid, mis teenivad selle pealt suurt kasumit. Kuid õiguste omanikud ise sellest kasumist pahatihti osa ei saa. Suured Ameerika platvormid teenivad raha, meie loovisikud aga kiratsevad. Seetõttu peame nende õigusi kindlustama ja platvormid vastutama panema.

Rapporteur Axel Voss (EPP, DE)
Axel Voss (EPP, DE)

Kas see mõjutab ka meeme ja fännide loodud tuletatud teoseid?

Ei, need ei ole sugugi ohus. Neile kehtib endiselt riiklike õigusaktidega ette nähtud autoriõiguse erand. Kasutajat ei mõjuta see reform üldse. Üksnes platvormid pannakse vastutama.

Mis on ajakirjandusväljaannete digitaalset kasutamist käsitleva artikli 11 eesmärk?

Tänapäeval kasutavad suured platvormid ajakirjandusväljaannete sisu ja teenivad sellega palju raha, kuid kirjastajad sellest osa ei saa. Artikliga 11 antakse ajakirjandusväljaannete kirjastajatele eraldi õigus nõuda tasu, kui platvormid nende sisu kasutavad. Edaspidi võib endiselt kasutada linki ja isiklikuks tarbeks tehtud koopiat. Need ei ole artikli 11 kohaldamisalas ja neid võib iga platvorm, näiteks Wikipedia, ise määrata.

Mis muutub väikeste/sõltumatute kirjastajate ja loojate jaoks?

Ka nemad võivad platvormidelt nende sisu kasutamise eest tasu nõuda. See on erakordselt tähtis eelkõige väikestele kirjastajatele, sest võrreldes suurte platvormidega on nad nõrgemas seisus.

Kas internet on ohus?

Ei, muidugi mitte. Muutub vaid see, et platvormid pannakse autoriõiguse rikkumise eest vastutama.