EL ja Ühendkuningriigi suhted tulevikus

Ühendkuningriigi lahkumine EList ei tähenda koostöö lõppu, koostööd jätkatakse nii kliimapoliitikas kui ka kaubanduses.

Ühendkuningriik ja EL jätkavad koostööd mitmetes küsimustes
Ühendkuningriik ja EL jätkavad koostööd mitmetes küsimustes

Euroopa Liit ja Ühendkuningriik (ÜK) peavad tegelema sarnaste väljakutsetega, nagu näiteks kliimamuutus ja politseialane koostöö, ning koostöö neis valdkondades on kasulik mõlemale osapoolele.

 

Mõlemad pooled on ratifitseerinud ÜK väljaastumislepingu, mis hõlmab ELi ja ÜK kodanike õiguste kaitset, kes viibivad vastavalt Ühendkuningriigis ja ELis; Ühendkuningriigi rahalisi kohustusi liikmesriigina; ning samuti piiriküsimusi (rõhuasetusega Ühendkuningriigi ja Iirimaa Vabariigi vahelisel piiril). Väljaastumisleping tuleb ellu viia täiel määral.

2021. aasta aprillis kiitis Euroopa Parlament heaks ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu.

 

Parlamendi seisukoht

12. veebruaril 2020 vastuvõetud resolutsioonis nõudsid parlamendiliikmed kõikehõlmava lepingu sõlmimist, mis tagaks muuhulgas võrdsed võimalused läbi selgete kohustuste võtmise, ja sisaldaks kokkulepet kalandussektoris.

 

Euroopa Parlamendi Ühendkuningriigiga koordineerimise rühma esimees David McAllister ütles 2020. aasta maikuus tehtud avalduses: „Parlament ei nõustu kokkuleppega, mis ei sisalda sätteid võrdsete võimaluste, põhiõiguste, otsusekindla juhtimise ja stabiilse kalandusraamistiku kohta."

 

„Samuti peab ta [Euroopa Parlament] ülioluliseks Ühendkuningriigi peaministri poolt allkirjastatud väljaastumislepingu täielikku elluviimist."

 

15. juuni 2020 konverentsil käimasolevate kõneluste üle osalesid lisaks Parlamendi president David Sassolile  Suurbritannia peaminister Boris Johnson, Euroopa Ülemkogu president Charles Michel ja Euroopa Komisjon president Ursula Von der Leyen. Pärast konverentsi tegid nad ühisavalduse.
 

18. juunil 2020 võttis parlament vastu aruande, milles parlamendiliikmed avaldavad kahetsust, et pärast nelja läbirääkimisvooru pole kõnelustel midagi läbimurret saavutatud ja erinevused on endiselt suured.

 

Mis teemasid puudutab edasiste suhete lepe?

Edasiste suhete kokkuleppeküsimused puudutavad erinevaid teemasid alates kaubandusest kuni keskkonna-, teadus- ja haridusküsimusteni.

Üks läbirääkimiste keskseid küsimusi oli tulevase kaubavahetuse põhimõtted, sealhulgas küsimused tariifide, toodete standardite, võrdsete tingimuste, kalandussektori, põhiõiguste austamise ja lahkarvamuste lahendamise kohta.


Kodanikud

Kodanike õigused on kaitstud väljaastumisleppega. ELi kodanikel ÜKs ja brittidel ELis on õigus jääda elama ja töötama sinna, kus nad praegu on. Kodanike õiguste kaitse on Euroopa Parlamendis keskseks küsimuseks, nagu näiteks küsimus, kuidas tagada ELi kodanike liikumisvabadus ja tervishoiuteenuste kättesaadavus Ühendkuningriigis. Parlamendiliikmed jälgivad tähelepanelikult, kuidas väljaastumislepingut ellu viiakse.

Lisateave

Seotud artiklid