Veebis ostlemine nüüd asukohapõhise tõkestuse ja riigipõhise ümbersuunamiseta

Hea uudis veebiklientidele: asukohapõhine tõkestus ja riigipõhine ümbersuunamine on lõppenud. Parlamendis vastu võetud reeglid hakkasid kehtima 3. detsembril 2018. Allpool lähemalt.

Internetis ostlemine on osa paljude eurooplaste igapäevaelust. 57% ELi kodanikest soetas 2017. aastal midagi interneti teel, näiteks riideid, elektroonikat, kodumasinaid või mööblit. Internetis ostlemine on üks internetikasutajate lemmiktegevusi (2017. aastal sooritas internetis oste 68% internetikasutajatest).

Internetis ostlemine ei lõpe riigipiiril: 2017. aastal ostis üks kolmandik internetis ostelnud klientidest midagi teise liikmesriigi jaemüüjalt. Küll aga võis internetis ette tulla mitmesuguseid piiranguid, mis takistasid ostlejaid saamast seda, mida nad tahtsid.

3. detsembril 2018 jõustus määrus, mis teeb lõpu asukohapõhisele tõkestusele. Selle määruse kohaselt peavad ELi jaemüüjad pakkuma tarbijatele kaupu ja teenuseid samadel tingimustel kõikjal ELis, sõltumata sellest, kust tarbijad internetti ühenduvad.

Parlamendiliikmed kiitsid selle määruse heaks juba teisipäeval, 6. veebruaril 2018.

Mis on asukohapõhine tõkestus?

See on igasugune internetipoe seatud piirang vastavalt ostleja kodakondsusele, elukohale või internetiühenduse asukohale.

Näiteks ostlete te Belgiast ja leiate soovitud eseme Prantsusmaa veebisaidilt. Panete selle ostukorvi, kontrollite veel kord, et valitud suurus on õige, ja klikkate „osta“. Teie ekraanile ilmub teade „Teid suunatakse ümber selle veebisaidi Belgia lehele“ ning leiate end veebisaidi Belgia lehelt, kus teie unistuste objekt ei ole kättesaadav.

Seda kutsutakse riigipõhiseks ümbersuunamiseks ja see on üks mitmetest tõketest, mis takistasid ostlejaid nende eelistatavat veebipoodi valimast.

Muud tarbijate diskrimineerimise vormid hõlmavad järgmist:

  • veebisait ei aktsepteeri teise riigi maksevahendeid (nt krediitkaarte);
  • veebisaidil ei saa registreeruda kasutaja füüsilise aadressi või koha tõttu, kust ta internetti ühendub.

Euroopa Komisjoni uuringus analüüsiti tuhandeid veebisaite üle kogu ELi ja leiti, et ainult 37%-l juhtudest said teistest liikmesriikidest pärit kasutajad ostu lõpule viia ja soovitud kaubad soetada. Ülejäänud juhtudel kogesid kasutajad mõnda piirangut, mida üldiselt nimetatakse asukohapõhiseks tõkestuseks.


Miks parlament töötas asukohapõhise tõkestuse lõpetamise nimel?

Euroopa Parlament soovis sellise diskrimineerimise lõpetamist, et inimesed saaks nii internetis kui ka väljaspool seda kasu integreeritud ühtsest turust.

Róża Thun (EPP, Poola), kes määruse käsitlemist parlamendis koordineeris, ütles: „Pärast rändlustasude kaotamist ja numbri liikuvuse sisseviimist olen ma tõeliselt uhke selle üle, et koostöös Euroopa Komisjoniga õnnestus meil leida lahendus ka asukohapõhise tõkestuse probleemile. Sellest on kasu miljonitel kodanikel.“

Uued reeglid kehtivad terve rea kaupade ja teenuste suhtes, näiteks:

  • füüsilised kaubad, nagu mööbel ja elektroonika;
  • veebiteenused, nagu pilveteenused või veebimajutus;
  • meelelahutusteenused, nagu lõbustuspargi- või kontserdipiletid.

Kuidas on asukohapõhise tõkestuse lõpetamisega muude toodete puhul?

Euroopa Parlamendi nõudmisel hindab Euroopa Komisjon asukohapõhise tõkestuse lõpetamist kahe aasta jooksul, kaaludes, kas hõlmata ka autoriõigusega kaitstud materjalid, nagu e-raamatud ja audiovisuaaltooted, mille suhtes määrus praegu ei kehti.


Veel artikleid internetis ostlemise kohta: